F1 – Sebastian Vettel (Ferrari) câștigă prima cursă a sezonului

Germanul Sebastian Vettel, de la Ferrari, a câștigat Marele Premiu al Australiei, prima cursă de Formula 1 din acest sezon rezistând atacurilor pilotului de la Mercedes, Lewis Hamilton, plecat din pole-position.

În top 3 pentru a 100-a oară, în cea de-a 200 cursă a sa, Vettel devine abia al patrulea plilot care atinge această performanță dupa Hamilton, Michael Schumacher și Alain Proust.

Vettel a terminat cursa cu mai mult de cinci secunde înaintea britanicului Hamilton care a încercat din răsputeri să-l depășească dar în cele din urmă a trebuit să se mulțumească doar cu poziția secundă.

Pe locul 3 a sosit tot un pilot de la Ferrari, Kimi Raikkonen, care care a fost mai bun cu 7 zecimi de secundă decât Daniel Ricciardo de la Red Bull-Renault, care a încercat să fie primul australian care urcă pe podium în cursa din țara sa dar nu a reușit.

Canadianul Lance Stroll de la Williams-Mercedes a terminat Marele Premiu de la Antipozi pe locul 14 la un minut și 18 secunde de învingător, alți cinci piloți abandonând.

Următoarea cursă de Formula 1 va fi Marele Premiu al Golfului, în Bahrein, pe 8 aprilie.