CSM București cîstigatoarea Cupei României la rugby

CSM București a câștigat primul trofeu major din istoria secției de rugby după ce a învins la Cluj-Napoca în finala Cupei României pe Știința Baia Mare (deținătoarea trofeului era Timișoara), scor 27-26 după prelungiri.

Partida a fost una dramatică. “Tigrii” au preluat conducerea pe finalul partidei cu un eseu spectaculos (19-16), dar Baia Mare a egalat la 19-19 în ultimele secunde ale meciului. S-au disputat apoi 2 reprize de preungiri de 10 minute. Baia Mare a marcat prima eseu, însă rugbystii din capitală au dat lovitura în ultimele minute.

Antrenorul Eugen Apjok reuseste sa aducă primul trofeu din istorie pentru CSM Bucuresti dupa un succes contra formatiei la care a activat timp de 14 ani.

“Tigrii” au sarbatorit indelung victoria pe teren, cu sampanie si cantece din vestiar.