Formula 1 : Sebastian Vettel învingător în Bahrain

Pilotul german Sebastian Vettel (Ferrari), plecat din pole position, a câştigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Bahrainului, a doua etapă a sezonului, pe circuitul Sakhir, lângă Manama, fiind urmat de finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes), sosit al doilea, şi de britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), deţinătorul titlului, clasat al treilea.

Sebastian Vettel a terminat învingător în a 200-a sa cursă de Formula 1, fiind cronometrat, pe distanţa de 308 km, în 1 h 31 min 59 sec 491/1000. El a fost mai rapid cu 699/1000 decât Bottas şi cu 6 sec 512/1000 decât Hamilton.

- Publicitate -

Vettel a câştigat şi prima cursă a sezonului.

Lewis Hamilton a prins ultima treaptă a podiumului în condiţiile în care a plecat de pe poziţia a 9-a a grilei, după ce a fost penalizat cu cinci locuri pentru schimbarea cutiei de viteze.

Coechipierul finlandez al lui Vettel, Kimi Raikkonen, a fost nevoit să abandoneze când era pe locul 3, după ce a răsturnat un mecanic la a doua sa oprire la boxe.

În clasamentul piloţilor conduce Vettel, cu 50 de puncte, urmat de Hamilton, 33 de puncte, Bottas, 22 p, Alonso, 16 p, Raikkonen, 15 p, Hulkenberg, 14 p etc.

În clasamentul constructorilor,pe primul loc este Ferrari, 65 p, care le devansează pe Mercedes, 55 p, McLaren-Renault 22 p, anunță Agerpres.

Fotografie de: zhul

SourceAgerpres

Ultimele articole

Spaniolul Pablo Carreno Busta, campion la Omnium Banque Nationale la Montreal

Spaniolul Pablo Carreno Busta a câștigat azi Omnium Banque National, la Montreal, după ce l-a învins pe polonezul Hubert...