UEFA Champions League – Sferturi de finală dramatice

Calificări spectaculoase, răsturnări de situație, dramatism dar și rezultate normale, toate au avut loc în returul sferturilor de finală ale UEFA Champion League, competiția supremă care stabilește care e cea mai bună echipă de pe ”batrânul continent”.

Întâi a fost returul dintre Roma și Barcelona. În tur catalanii câștigaseră cu 4 – 1 și se așteptau la un meci ușor împotriva echipei considerată ”cea mai accesibilă” din faza sferturilor. Capitolinii s-au mobilizat însă exemplar și au câștigat returul cu un neverosimil 3 – 0 după golurile marcate de Dzeko, De Rossi şi Manolas, iar echipa lui Messi va privi restul competiției de la televizor.

Liverpool a învins în tur cu 3-0 pe Manchester City, echipă care este aproape campioană în Premier League, iar suporterii ”cetățenilor” sperau ca investițiile șeicilor să întoarcă rezultatul în retur. Manchester a deschis scorul după numai două minute prin Gabriel Jesus dar după pauză Salah si Firmino au înscris pentru ”cormorani ” calificând-o pe Liverpool iar intr-o semifinală de UCL după 10 ani .

Juventus a făcut un meci dezastru pe propriul stadion fiind învinsă de Real Madrid cu 3-0, cu un Cristiano Ronaldo în zi de grație care a reușit și un gol dintr-o spectaculoasă foarfecă. Returul părea o simplă formalitate pentru spanioli însă nu a fost așa. Bine asezați în teren de Massimiliano Allegri, Juve a deschis scorul pe Bernabeu încă din minutul 2 prin Mandzukic, croatul mai înscriind odată până la pauză. În minutul 61 torinezii reușeau golul trei prin Matuidi la o gafă a portarului Navas și totul părea posibil. Când toată lume sa gândea la cele două reprize de prelungiri a venit minutul 90+8 (!) în care Lucas Vasquez a căzut în careul italienilor la un duel cu Benatia și arbitrul a dictat lovitură de pedeapsă! Decizia l-a scos din minți pe portarul Buffon care din cauza protestelor a fost eliminat. Cristiano Ronaldo a înscris și Real merge în semifinale.

Cea mai liniștită calificare a obținut-o Bayern Munchen care după o victorie cu 2-1 în deplasare la Sevilla, bavarezii nu au mai forțat și în meciul returul care s-a încheiat 0-0.

Calificate așadar, AS Roma (Italia), Liverpool (Anglia), Real Madrid (Spania) și Bayern Munchen (Germania). Tragerea la sorți a semifinalelor UEFA Champions League va avea loc vineri.