Fotbal: Preşedintele UEFA, Aleksander Ceferin, susţine că sistemul VAR nu ar fi ajutat-o pe Juventus

Preşedintele UEFA, slovenul Aleksander Ceferin, susţine că prezenţa asistenţei video pentru arbitri (VAR) la meciul retur dintre Real Madrid şi Juventus Torino (1-3) din sferturile de finală ale Ligii Campionilor nu ar fi schimbat nimic la faza controversată în care madrilenii au primit un penalty.

Arbitrul britanic Michael Oliver a acordat un 11 metri pentru Real în minutul 90+3, la scorul de 3-0 pentru Juventus, după un atac al lui Medhi Benatia asupra lui Lucas Vazquez. Cristiano Ronaldo a transformat penalty-ul şi spaniolii s-au calificat în semifinale, relatează EFE citat de Agerpres

Ceferin a declarat pentru Gazzetta dello Sport că sistemul VAR nu ar fi rezolvat controversa din jurul acelei faze: ”Ce s-ar fi schimbat? Nimic. Sunt unii care au văzut faza de 20 de ori, eu de 50 de ori. Pentru jumătate a fost penalty, pentru ceilalţi nu”.

În urma acelei faze, portarul Gianluigi Buffon a fost eliminat pentru proteste şi l-a acuzat pe arbitru că nu are personalitate pentru a gestiona meciuri de acest nivel.

Ceferin susţine că portarul italian a greşit făcând aceste afirmaţii: ”Ceea ce a spus nu e corect, nu trebuia. Dar, din punctul de vedere al unuia care a jucat, înţeleg frustrarea şi decepţia de a pierde după un penalty în minutul 93. Simţea că a ratat o ocazie şi poţi înţelege asta”.

În privinţa implementării sistemului VAR în Liga Campionilor, Ceferin a apreciat că ”în mod realist, din sezonul 2019/2020 putem să-l avem în Liga Campionilor şi Europa League”.

Preşedintele UEFA speră ca la CM 2018, unde sistemul VAR a fost aprobat de FIFA, să nu apară probleme: ”Îmi este puţin teamă pentru Mondial, în care vor avea arbitri care nu au dirijat încă o partidă cu VAR. Sper că nu vor fi scandaluri sau probleme”.