FedCup. Canada-Ucraina 1-1. Eugenie Bouchard, ca în vremurile bune. Galerie foto

Canada a reușit să egaleze scorul în partida cu Ucraina din cadrul întâlnirii FedCup care se desfășoară la Montreal. Eugenie Bouchard a învins-o pe Kateryna Bondarenko în două seturi 6-2, 7-5.

Eugenie Bouchard a jucat ca în vremurile bune. Ea s-a impus rapid în primul set, cu 6-2. Dacă primul meci, cel al Biancăi Andreescu s-a terminat după două ore de joc, Bouchard a avut nevoie de o oră și 40 de minute pentru a trece de Bondarenko.

Eugenie Bouchard. FedCup
Eugenie Bouchard. FedCup Montreal. Foto: Florin Talos | Pagini

Bouchard a fost superioară pe toată planurile. A reușit 4 ași (0 adversara ei), a făcut doar 3 duble-greșeli (adversa sa a făcut 13).

Bondarenko a fost extrem de nemulțumită de serviciul său și după meci s-a retras pe un teren alătura,a  cerut un coș de mingii și și-a repetat serviciul în încercare de a ameliora acest lucru pentru meciurile de mâine.

canada vs ucraina
Kateryna Bondarenko FedCup Montreal. Foto: Florin Talos

Cei aproximativ 1.800 de spectatori au încurajat-o zgomotos pe Bouchard pe tot parcursul meciului.

Ultima dată când Eugenie Bouchard a jucat sub culorile Canadei pentru FedCup a fost în 2015, contra… României. Ea a pierdut atunci ambele meciuri de simplu jucate, deși pleca drept favorită.

Eugenie Bouchard. FedCup Montreal. Foto: Florin Talos

Încă nu este nimic clar cu meciurile de duminică. În programul oficial figurează Francoise Abanda și Eugenie Bouchard pentru meciurile de simplu și la dublu Canada ar trebui să fie reprezentată de echipa formată din Bianca Andreescu și Gabriela Dabrowski.

Rămâne de văzut dacă Andreescu și Abanda vor fi apte de joc.