Moto GP: Marc Marquez învingător în Marele Premiu al Americilor

Pilotul spaniol Marc Marquez, de la echipa Honda, a reuşit să câştige pentru al şaselea an consecutiv Marele Premiu al Americilor la clasa MotoGP, desfășurat în Austin (Texas), în etapa a treia a sezonului din Campionatul Mondial de motociclism viteză, anunță Agerpres.

Campionul mondial din ultimii doi ani a fost penalizat cu trei locuri pe grila de start după ce la jenat în calificări pe compatriotul său Maverick Vinales (Yahama), dar a avut un parcurs, care i-a adus a 36-a victorie din carieră la clasa regină.

Marc Marquez a fost cronometrat pe cele 20 de tururi (110,26 km) cu timpul de 41 min 52 sec, fiind urmat de Maverick Vinales, la 3, 56 secunde şi de italianul Andrea Iannone (Suzuki), la 6,7secunde.

Clasamentul general al Campionatului Mondial la MotoGP:
1. Andrea Dovizioso (Italia/Ducati) 46 puncte
2. Marc Marquez (Spania/Honda) 45
3. Maverick Vinales (Spania/Yamaha) 41
4. Cal Crutchlow (Marea Britanie/Honda) 38
5. Johann Zarco (Franţa/Yamaha) 38

La clasa Moto2, victoria a revenit italianului Francesco Bagnaia (Kalex), după un duel spectaculos cu Alex Marquez (KTM). Bagnaia, 21 de ani, a reuşit a doua victorie din carieră şi a devenit lider la general. El a plecat de pe poziţia a patra a grilei de start, fiind singurul care a putut face faţă ritmului impus de fratele cvadruplului campion mondial la MotoGP, Marc Marquez.

Bagnaia, care a câştigat prima cursă a sezonului, în Qatar, a preluat conducerea în turul al 13-lea din cele 18 desfăşurate, trecând linia de sosire cu un avans de 2 sec și 46 miimi faţă de Alex Marquez. Podiumul a fost completat de portughezul Miguel Oliveira (KTM), care a pornit de pe locul 12 al grilei de start.

Clasamentul general al Campionatului Mondial la Moto2:
1. Francesco Bagnaia (Italia/Kalex) 57 puncte
2. Alex Marquez (Spania/Kalex) 47
3. Mattia Pasini (Italia/Kalex) 47

Spaniolul Jorge Martin (Honda) s-a impus la Moto3 şi a devenit lider în clasamentul Campionatului Mondial la această clasă. Martin, plecat din pole position, a reuşit a treia sa victorie din carieră şi a doua din acest sezon, fiind urmat de italienii Enea Bastianini (Honda) şi Marco Bezzecchi (KTM).