Olympique Marseille si Ateltico Madrid în finala Europa League

Olympique Marseille s-a calificat în finala Europa League la fotbal, joi seara, deşi a fost învinsă de RB Salzburg cu scorul de 2-1 (0-0, 2-0), după prelungiri, la Salzburg, în manşa secundă a semifinalelor.

Olympique Marseille, care a câştigat cu 2-0 în tur, a obţinut calificarea graţie golului reuşit de Rolando (116), însă după o mare eroare de arbitraj, relateaza Agerpres.

Salzburg a reuşit să marcheze de două ori în primele 20 de minute ale reprizei secunde, prin Amadou Haidara (53) şi Bouna Sarr (65, autogol), dar OM a înscris golul calificării în prelungiri, după un corner acordat în mod eronat oaspeţilor.

Dabbur (13) a avut prima oportunitate a gazdelor, dar Pele a fost la post.

Echipa antrenată de Rudi Garcia a ratat prin Sanson (17), însă prima repriză nu a fost una prea spectaculoasă.

Oaspeţii au început mai bine repriza secundă şi au creat pericol prin Ocampos (46) şi Germain (49), dar campioana Austriei a reuşit să deschidă scorul prin Haidara (53), al capătul unei curse de 40 de metri.

RB Salzburg a atacat în valuri şi a ratat prin André Ramalho (58), Dabbur (59), după care a venit şi al doilea gol, Sarr deviind în proprie poartă şutul lui Schlager (65).

Gazdele au mai avut o situaţie notabilă, prin sud-coreeanul Hwang (71), dar şi oaspeţii au fost aproape de a înscrie, însă Thauvin (73) a nimerit bara.

Meciul a ajuns în prelungiri, unde OM a avut prima situaţie, însă şutul lui Zambo Anguissa (92) a trecut pe lângă ţintă.

Caleta-Car (99) a ratat o mare ocazie pentru austrieci, portarul Pele având o intervenţie salvatoare, după care Rolando (116) a marcat golul calificării echipei din Marsilia, din cornerul lui Payet.

Salzburg a ajuns la 39 de meciuri consecutive fără eşec pe teren propriu.

Cele două echipe s-au întâlnit şi în grupele competiţiei, RB Salzburg învingând cu 1-0 pe teren propriu şi remizând la Marsilia (0-0). Campioana Austriei a trecut în play-off de FC Viitorul Constanţa, după 4-0 şi 3-1.

In cea de a doua semifinala Atletico Madrid s-a calificat in finala după ce a învins-o pe Arsenal Londra cu scorul de 1-0 (1-0), pe teren propriu.

Atletico, după ce a scos un egal eroic la Londra, 1-1, jucând aproape tot meciul în zece oameni, a reuşit să se impună acasă prin golul marcat de Diego Costa (45+2).

Madrilenii au controlat tactic meciul şi au rezistat ofensivei ”tunarilor”, care nu au reuşit să îşi creeze prea multe ocazii de gol.

Atletico a avut prima ocazie a partidei, dar Diego Costa (6), după ce s-a debarasat de Koscielny şi Monreal a tras peste poartă.

Echipa lui Simeone a avut un forcing pe finalul primei reprize care a dat roade. Mai întâi, Koke (37) a trimis din voleu pe lângă poartă, apoi Griezmann (38) a şutat din întoarcere, puţin pe lângă poartă, pentru ca Diego Costa (45+2) să fie găsit liber de Griezmann pe o contră rapidă şi să îl execute pe Ospina.

Arsenal a avut o oportunitate notabilă după pauză, prin Ramsey (52), dar acesta a fost blocat bine de apărarea iberică şi nu a reuşit să trimită pe spaţiul porţii.

Tot Atletico a reuşit să îşi creeze situaţii mai clare de gol, în special prin Griezmann, care a şutat din lovitură liberă (60), puţin pe lângă poartă, iar apoi a fost blocat providenţial de Chambers în 6 metri (63).

Mhitarian (72) a tras de la circa 17 metri, însă milimetric peste poartă.

Atletico putea să termine cu un scor şi mai mare, dar Ospina a respins şuturile lui Diego Costa (81) şi Torres (88).

Acesta a fost meciul cu numărul 250 pentru Wenger cu Arsenal în cupele europene. Tehnicianul francez se va despărţi de londonezi la finalul sezonului.

Finala Europa League dintre Olympique Marseille si pe Ateltico Madrid se va disputa la data de 16 mai, la Lyon.