Surprize, surprize la Roland Garros

Roland Garros rulează cu motoarele turate la 100% și turneul a oferit deja primele surprize luni, 28 mai.

Tenismanul elveţian Stan Wawrinka, finalist anul trecut al turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, a fost eliminat încă din primul tur al întrecerii de pe zgura pariziană, înclinându-se luni în faţa spaniolului Guillermo Garcia-Lopez, locul 67 mondial, în cinci seturi, 6-2, 3-6, 4-6, 7-6 (7/5), 6-3.

Victoria Azarenka, fost numărul unul în clasamentul WTA, a fost și ea eliminată în primul tur de către Katerina Siniakova, din Cehia, în două seturi: 7-5, 7-5. Azarenka a revenit la Roland Garros după ce a lipsit anul trecut, ea devenind mamă.

Britanica Johanna Konta a pierdut contra Yuliei Putintseva (Kazakhstan) cu 6-4 6-3. Este al patrulea an consecutiv când Konta este eliminată în primul tur la Roland Garros.

Nick Kyrgios a renunțat să mai participe la competiție, australianul nefiind încă refăcut după o accidentare la cotul drept. Sportivul și medicii au considerat că intrarea în competiție în aceste condiții este prea riscantă.