Roland Garros – Halep în turul 2, Buzărnescu deja în turul 3

Liderul tenisului feminin mondial, românca Simona Halep, s-a calificat, miercuri, în runda a doua a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după o victorie în trei seturi în faţa americancei Alison Riske, 2-6, 6-1, 6-1.

Dupa un început greoi pentru Simona, în care și-a pierdut serviciul de mai multe ori, Riske a câștigat primul set la 2. De la acest moment însă, Halep nu i-a mai dat nicio șansă adversarei în fața căreia a mai cedat doar două game-uri în urmatoarele două seturi și a încheiat victorioasă meciul după oră și 34 de minute.

În turul următor Simona Halep va întâlni o altă americancă, Taylor Townsend, numarul 72 WTA.

Mihaela Buzărnescu a ajuns deja în turul al 3-lea după ce a învins-o în doua seturi pe suedeza Rebecca Peterson după doar o oră și trei minute de joc. Scorul final a fost 6-1 ; 6-2 iar sportiva din România, numărul 31 mondial, va juca în meciul următor împotriva ucrainiencei Elina Svitolina, a patra favorită a turneului.

Alexandra Dulgheru a cedat în turul doi în fața estonei Anett Kontaveit (numărul 24 WTA), în două seturi 5-7, 2-6, după o oră și 37 de minute de joc.

By: Derek HolthamCC BY-NC-ND 2.0