Simona Halep trece de Petkovic și e în optimi la Roland Garros

Simona Halep a trecut de Andrea Petkovic, din Germania, pentru a se califica în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros. Scorul final a fost 7-5, 6-0, după ce în cel de-al doilea set Petkovic s-a accidentat.

Primul set a fost extrem de disputat. Petkovic a început extrem de bine, preluând conducerea cu 2-0, dar apoi Simona și-a intrat în joc și a reușit să se impună cu 7-5 după schimburi de mingi extrem de spectaculoase în fața unei adversare incomode care a forțat-o pe Simona să greșească de multe ori (patru duble greșeli și 16 greșeli directe).

Embed from Getty Images

Începutul setului doi. Simona câștigă pe serviciul adversarei care se accidentează și e nevoie de intervenția medicului. Andrea Petkovici reintră pe teren dar deja nu mai forțează la mingile lungi trimise de româncă. Deplasarea ei pe teren arată că accidentarea e destul de serioasă și că jucătoarea nu va mai forța de aici înainte.

A fost momentul în care comentatorii de la TSN au decis că meciul e terminat iar transmisia a continuat fără comentariu live.

Halep s-a distanțat rapid la 3-0, făcând un pas important pentru câștigarea meciului. Setul doi a continuat fără nicio istorie și Simona s-a impus cu 6-0, scutindu-și fanii de emoții în acest meci.

În vârstă de 30 de ani, Petkovic ocupă în prezent locul 107 în clasamentul mondial.

Aceasta a fost a doua confruntare dintre Halep și Petkovic la Roland Garros. La ediția din 2014, Simona a eliminat-o în semifinale pe Petkovic, scor 6-2 7-6(4).

Înainte de această întâlnire, scorul meciurilor directe dintre cele două era de 7-1 în favoarea Simonei. Ultima victorie a lui Petkovic în fața Simonei a fost în 2009, la turneul de la București, pe zgură, când nemțoaica a câștigat cu 6-2, 7-6(2).

În optimi, Simona Halep va juca contra belgiencei Elise Mertens, cap de serie numărul 16. Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, la Madrid în 2018. Simona a câștigat cu 6-0, 6-3.