Polițistul de origine română Ioan-Florin Floria, din Toronto, a fost concediat luni, 4 iunie, după ce a stat 11 ani suspendat cu soldă.
În tot acest timp, Floria a fost plătit. Doar în 2017 el a câștigat $102,527.87 plus alte beneficii.
Cum avocatul său a făcut apel la decizie, Poliția din Toronto trebuie, în continuare, să-i plătească acestuia salariul, până la judecarea apelului, scrie CBC.
O poveste cu răpiri, droguri și români
Const. Ioan-Florin Floria a fost arestat în 2007 și acuzat de angajatorul său de blocarea unei investigații de răpire și de faptul că și-a folosit poziția pentru a ajuta o organizație criminală.
Floria a fost achitat în 2012 de șase acuzații penale în acest dosar, dar, anul trecut, a fost găsit vinovat de patru cazuri de abatere profesională conform Legii privind serviciile de poliție.
Polițistul român a fost reclamat de un martor sub acoperire (român din presupunerile noastre întrucât a recurs la un interpret în timpul audierii). Identificat drept S.T. acesta l-a contactat pe Floria, pe care-l cunoștea, la sfârșitul anului 2005, după ce a fost răpit, torturat și eliberat pentru răscumpărare. Floria l-a sfătuit pe S.T. să nu raporteze răpirea și a spus că va investiga el personal cazul.
Avocatul apărării, Leo Kinahan, a sugerat în 2016 că raportarea răpirii era o capcană, astfel încât S.T. să poată fura bani și marijuana de la șeful unui cartel de droguri, Mihai Vornicu.
Vornicu a dispărut, alături de soția și prietenul său, în Columbia Britanică în 2016. Procurorii au sugerat la procesul lui Floria că ancheta ofițerului a fost o înșelătorie care viza protejarea a doi prieteni din comerțul cu droguri, despre care Floria credea că ar fi implicați. Aceștia au fost între timp arestați și condamnați.
El ar fi interogat baza de date a Poliției fără permisiune, de mai multe ori.
