Semifinale pentru Simona. Halep vs. Kerber. Agonie, extaz și retur (galerie foto)

Simona Halep a câștigat, după o partidă extrem, extrem de disputată, lupta cu Angelique Kerber și este în semifinalele turneului de tenis Roland Garros, pentru a treia oară. Ea a avut nevoie de trei seturi pentru a o învinge pe nemțoaică : 6-7. 6-3, 6-2.

Primul set a fost o cursă nebună între agonie, extaz și retur.

Halep a început meciul total neinspirată și în scurt timp Kerber s-a distanțat la 4-0. Când toată lumea vedea meciul încheiat, Halep a început să câștige și s-a apropiat la 4-3 și apoi s-a agățat ajungând la 6-6.

Embed from Getty Images

Speranțele românilor s-au risipit în tie break, când Simona a pierdut câștigând doar 2 puncte. 1-0 la seturi pentru jucătoarea germană care urma la serviciu.

Setul 2

Setul doi a început bine pentru Halep care a obținut un break și și-a câștigat serviciul. 2-0.

Angelique Kerber echilibrează apoi jocul.

În vreme ce Muguruza a spulberat-o pe Sharapova pe terenul alăturat, cu 6-2, 6-1 (într-o oră și 10 minunte), cel de-al doilea set al acestui sfert de finală continuă cu îndârjire.

Singura veste bună: Simona pare a fi în control și conduce ostilitățile. 5-3. Kerber servește, Halep are trei mingi de break, dar le pierde pe toate. Ea nu ratează totuși ocazia următoare și câștigă setul cu 6-3.

Setul 3

Se joacă deja de o oră și 40 de minute. Simona are primul serviciu. Un moment psihologic important al meciului, de care sportiva din România trece cu bine. 1-0.

Urmează un break, scorul se duce la 2-0 și dacă Simona își va câștiga serviciul, ea va deveni favorită pentru câștigarea acestui set.

Asta nu s-a întâmplat. Kerber servește de la 2-1 pentru Halep.

Simona răspunde cu un nou break, dar de această dată îl continuă câștigându-și serviciu. 4-1 și acum presiunea a traversat fileul și este în terenul lui Kerber care trebuie să găsească soluții să rămână în meci.

Kerber nu are soluții la jocul Simonei. E 6-2 și Halep are întâlnire cu Muguruza în semifinale la Roland Garros.