Avem finalistă. Simona Halep vs. Garbine Muguruza. Spre titlu

Simona Halep a trecut cu 6-1, 6-4 de Garbine Muguruza și este pentru a treia oară în finală la Roland Garros.

„Mă bucur că sunt în finala turneului meu preferat și sper ca în finală din acest an să fac mai bine decât data trecută”, a spus Simona după meci.

Ea a jucat împotriva lui Garbine Muguruza în semifinalele turneului de la Roland Garros. Învingătoarea acestei întâlniri este considerată favorita la câștigarea trofeului.

Cele două sunt bune jucătoare pe zgură și vor întâlni în finală o jucătoare care e mai mult obișnuită să joace pe suprafețe dure (Madison Keys  sau Sloane Stephens).

Câștigătoarea acestei întâlniri are asigurat și primul loc în clasamentul WTA începând de săptămâna viitoare.

Scorul întâlnirilor directe dintre Simona și Garbine este de 3-1 în favoarea spaniolei. Cele două s-au întâlnit în următoarele competiții

2014 – Wuhan (turul II – hard): 2-6, 6-2, 6-3 pentru Muguruza
2015 – Fed Cup (hard): 6-4, 6-3 pentru Muguruza
2015 –  Stuttgart (optimi – zgură): 3-6, 6-1, 6-3 pentru Halep.
2017 – Cincinnati (finală – hard): 6-1, 6-0 pentru Muguruza.
Embed from Getty Images

Setul 1

Simona a început câștigând pe serviciul adversarei și și-a adjudecat apoi și serviciu, dar cu multă dificultate. Un alt break și e 3-0 pentru Halep.

„Nu mă simt favorită pentru acest meci, pentru că ea a jucat mai bine decât mine în acest an. Iubește zgura, iubește Roland Garros. Este un meci minunat, este o mare semifinală, sunt motivată, si asta e tot”. Garbine Muguruza

Simona domină până acum primul set și scorul este 4-0. Muguruza urmează la serviciu.

„Joacă rapid cu toată lumea. Deci nu contează cine este adversara ei, ea își face jocul. Trebuie doar să rămân puternică, să încerc să o fac inconfortabilă pe teren și să încerc să-mi fac jocul meu.  Este o jucătoare bună, ea a mai fost în această poziție, a câștigat acest turneu, așa că va fi o mare provocare pentru mine”. Simona Halep

Sub încurajările românilor din tribune, Simona mai câștigă odată pe serviciul adversarei și duce scorul la 5-0 în primul set.

E rândul jucătoarei spaniole să obțină primul break și primul ghem din acest meci. 5-1 și Muguruza e la serviciu.

Un prim set fără istorie. Simona câștigă cu 6-1.

Setul 2

Până acum serviciul este punctul său slab. La Roland Garros în acest an ea a câștigat 70% din primul serviciu și 45% din cel de-al doilea serviciu.  Astăzi: 30% din primul serviciu și 40% din cel de-al doilea.

Setul doi a început într-un relativ echilibru. E 1-1 și ambele jucătoare și-au păstrat serviciul.

O informație interesantă dată de cei de la Hotnews:

• Muguruza nu a pierdut nicio semifinală la un turneu de Grand Slam. A ajuns trei ori în penultimul act al unui turneu major și a câștigat de fiecare dată.

Muguruza a reînceput să joace și reușește să câștige pe serviciul Simonei. E 2-1 pentru spaniolă și este pentru prima dată de la începutul acestui meci când Muguruza conduce.

După un ghem extrem de disputat, Muguruza se distanțează la 3-1 în setul 2. Echilibrul de forțe pare restabilit, dar Simona a avut două mingi de break, deci încă sunt speranțe că va găsi soluția pentru a se impune în acest al doilea set.

4-3 pentru Muguruza, care urmează la serviciu. Halep are nevoie de un break pentru a reveni în set.

Simona a reușit break-ul. A urmat apoi un game extrem, extrem de disputat, cu Simona ratând șansă după șansă de a prelua conducerea. S-a ajuns la egalitate de 7 ori și s-a jucat peste 11 minute înainte ca Simona să câștige în sfârșit și să preia conducerea cu 5-4.

Serviciul Simonei a fost extrem de slab în acest game ea făcând și două duble greșeli.

Muguruza urmează la serviciu și este momentul să vedem dacă după game-ul precedent, când a fost atât de aproape de a-l câștiga, ea va putea gestiona presiunea.

Simona câștigă la 0 ultimul game. E 6-4 în setul doi și Simona este pentru a treia oară în finală la Roland Garros.