Momentele Cupei Mondiale. Din 1930 în 2018. Galerie foto.

1962 – Chile, campioană – BRAZILIA

Embed from Getty Images
Sport, Football, 1962 World Cup Final in Santiago, Chile,Del Mar, pic: 17th June 1962, Brazil 3 v Czechoslovakia 1, Brazil’s Garrincha runs to join the celebrations after Amarildo (20) had scored Brazil’s 1st goal (Photo by Popperfoto/Getty Images)

Cupa Mondială s-a întors din nou pe pământ sud-american, de data asta în Chile. Campioana en-titre și reprezentativa țării gazdă s-au calificat automat la turneul final. Partidele s-au jucat pe 4 stadioane.

Vedeta turneului a fost brazilianul Garrincha care, în lipsa lui Pele accidentat în al doilea meci, a ajutat naționala “Seleçao” să căștige un nou titlu. Brazilia a învins în finală Cehoslovacia cu 3-1 după ce europenii deschiseseră scorul încă din minutul 15 prin Josef Masopust, dar Amarildo, Zito și Vava au tranșat victoria în repriza a doua.

1966 – Anglia, campioană – ANGLIA

LONDON, UNITED KINGDOM – JULY 11: England striker Jimmy Greaves outpaces a Uruguay defender during the 1966 FIFA World Cup Finals group A match between England and Uruguay at Wembley Stadium on July 11, 1966 in London, England. (Photo by Allsport/Getty Images)

În 1966, fotbalul s-a întors la el acasă, după cum suna şi sloganul Cupei Mondiale și pentru prima dată turneul final a avut o mascotă: un leu pe nume Willie.

În ultimul act Anglia a întâlnit Germania de Vest pe celebrul stadion Wembley din Londra în fața a 93.000 de spectatori. După 90 de minute de joc tabela de marcaj arăta 2-2 și au urmat prelungirile. Geoff Hurst a punctat de două ori, încheind meciul cu scorul de 4-2 în favoarea gazdelor. Cele 3 goluri marcate de Geoff Hurst în finală au contribuit decisiv la succes, deși discuția dacă mingea a trecut sau nu de linia porții la unul dintre șuturile sale continuă și astăzi.

Golgheterul campionatului a fost atacantul portughez Eusebio da Silva Ferreira, cu nouă reuşite.

1970 – Mexic, campioană – BRAZILIA

1970 World Cup Finals, Mexico, Eventual World Champions Brazil line up before one of their matches, They are L-R: Carlos Alberto, Brito, Gerson, Piazza, Clodoaldo, Everaldo, Tostao, Pele, Rivelino, Jairzinho and goalkeeper Felix (Photo by Popperfoto/Getty Images)

CM din Mexic ’70 este considerat unul dintre cele mai spectaculoase turnee din istoria fotbalului. A fost o întrecere dominată de fair-play, dovadă stând și faptul că niciun jucător nu a fost eliminat de pe teren.

Pentru prima dată în istorie, Cupa Mondială a fost televizată în culori. Şi tot în premieră, au existat cartonaşe galbene şi roşii, precum şi două schimbări permise la fiecare echipă în timpul jocului.

România a participat la turneul final, după o absenţă de 32 de ani. Selecţionata României a obţinut o victorie, 2-1 cu Cehoslovacia, şi a pierdut la limită, 0-1 în faţa Angliei, campioana mondială en-titre, şi 2-3 cu Brazilia în gropa “cu lei” de la Guadalajara.

Brazilia a câştigat turneul, învingând în ultimul act Italia cu 4-1. Pelé s-a încununat rege incontestabil al fotbalului odată cu câştigarea finalei, cucerind pentru a treia oară trofeul suprem. La această ediţie, Brazilia a intrat pentru totdeauna în posesia Cupei Jules Rimet.
Golgheterul competiţiei a fost vest-germanul Gerd Müller, cu 10 reuşite.

1974 – Germania, campioană – RFG

1974 World Cup Final, Munich, West Germany, 7th July, 1974, West Germany 2 v Holland 1, West Germany’s Hans Wolf Swarzenbeck heads the ball clear from Holland’s Johan Neeskens (Photo by Popperfoto/Getty Images)

Acesta a fost turneul ”fotbalului total” în care au strălucit inegalabilul olandez Johan Cruyff dar și germanul Franz Beckenbauer. De altfel, Olanda, considerată marea favorită, și Germania s-au întâlnit și în finală.

Batavi au deschis scorul din penalty în minutul 2 prin Johan Neeskens dar nemtii, care au înscris de două ori prin Paul Breitner și Gerd Mueller, au ridicat deasupra capului noul trofeu din aur masiv care a înlocuit Cupa Jules Rimet rămasă definitiv în posesia brazilienilor.

La această ediție a fost descoperit și primul caz de dopaj iar golgheterul Cupei a fost polonezul Grzegorz Lato care a marcat de 7 ori.