Spania – Portugalia: 3-3 într-un meci fantastic

Selecţionatele Portugaliei şi Spaniei, ultimele două campioane europene, au terminat la egalitate, 3-3 (2-1), în primul meci tare al Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, vineri seara, pe Stadionul Fişt din Soci, în Grupa B a competiţiei.

Meciul s-a ridicat la nivelul aşteptărilor din punctul de vedere al spectacolului şi nu numai. Golurile lusitanilor au fost marcate de Cristiano Ronaldo (4 – penalty, 44, 88), în timp ce pentru spanioli au înscris Diego Costa (24, 55) şi Nacho (58).

Jocul a început rău pentru spanioli, la debutul lui Fernando Hierro ca selecţioner, după demiterea lui Julen Lopetegui din ajunul debutului competiţiei. Nacho l-a faultat în careu pe Cristiano Ronaldo, iar căpitanul campioanei europene en titre a deschis scorul (3), din penalty.

După momentele de uluire care au urmat, ”La Roja” a pus stăpânire pe joc şi a început treptat să preseze la poarta lui Rui Patricio. Davis Silva (10) a ratat prima ocazie bună, şutul său trecând peste poartă de la 12 metri.

Portugalia se putea desprinde, dar Guedes (22) a ezitat şi a fost deposedat in extremis în careu.

Spania a restabilit egalitatea în min. 24, prin Diego Costa, care a marcat cu un şut din careu, la finalul unei acţiuni personale. Pentru prima oară la acest turneu final s-a apelat la arbitrajul video, deoarece atacantul de origine braziliană a avut un duel la limită cu fundaşul Pepe, însă decizia a fost că totul a fost regulamentar.

Echipa lui Hierro putea trece în avantaj două minute mai târziu, dar şutul lui Isco a lovit bara transversală. Spaniolii au mai avut ocazii prin Iniesta (35), care a reluat din careu, milimetric pe lângă colţul lung, şi Isco (42), cu un şut din afara careului, prins de Rui Patricio.

Portugalia a intrat la pauză cu avantaj, după ce un şut bun al lui Ronaldo din marginea careului (44) a fost scăpat de De Gea în plasă.

Spania a controlat şi repriza secundă în cea mai mare parte, reuşind egalarea în min. 55, când Diego Costa a reluat simplu mingea trimisă în faţa porţii de Busquets. Peste doar trei minute, jucătorii spanioli treceau pentru prima oară în avantaj, după un şut superb, fără preluare, al lui Nacho, de la 18 metri.

Campioana mondială din 2010 nu a mai forţat, dar a avut o oportunitate prin Diego Costa (71), care a reluat alături de ţintă din mijlocul careului.

Portugalia a reuşit egalarea în min. 88, prin acelaşi Cristiano Ronaldo, din lovitură liberă de la 25 metri. Lusitanii putea obţine chiar toate punctele în cazul în care Koke (90+2) nu reuşea să îl blocheze in extremis pe Quaresma în careu.

Cristiano Ronaldo a devenit al patrulea jucător care marchează la patru Cupe Mondiale, după germanul Uwe Seeler, brazilianul Pele şi un alt german, Miroslav Klose. Totodată vedeta lui Real Madrid este primul jucător portughez care evoluează la patru turnee finale mondiale.

Spania a avut pe teren cinci campioni mondiali din 2010, Pique, Iniesta, Ramos, Busquets şi David Silva (Pepe Reina a fost rezervă).

Debutantul Fernando Hierro este al patrulea spaniol care a jucat şi antrenat echipa naţională la Cupa Mondială, după Santamaria, Suarez şi Camacho.

Andres Iniesta şi Sergio Ramos joacă la a patra Cupă Mondială, egalându-i pe Casillas, Xavi, Hierro şi Zubizarreta.

Spania a ajuns la 21 de meciuri consecutive fără înfrângere, în vreme ce Portugalia a pierdut una singură din 25 jucate, scrie Agerpres.

Ronaldo a ajuns la 6 goluri marcate în 14 meciuri la Cupa Mondială, el fiind golgheter la turneul fin Rusia în acest moment.

Cristiano Ronaldo este al treilea fotbalist care a marcat un hat-trick pentru Portugalia la Cupa Mondială, după Eusebio (4 goluri cu Coreea de Nord în 1966) şi Pauleta (trei cu Polonia, în 2002).

În celălalt meci al grupei, Iranul a învins Marocul cu 1-0.

Următoarele meciuri din grupă vor avea loc miercuri 20 iunie, Portugalia – Maroc, la Moscova (stadionul Lujniki), şi Iran – Spania, la Kazan (Kazan Arena).