Ciclism – Românul Serghei Țvetcov, locul 3 în turul regiunii canadiene Beauce

Rutierul român Serghei Ţvetcov (United HealthCare) a ocupat locul al treilea în clasamentul final al Turului ciclist al regiunii canadiene Beauce, în care a fost lider timp de două etape.

Canadianul James Piccoli (Elevate KHS Pro Cyling) a obţinut victoria, fiind urmat în ierarhia finală de britanicul Daniel Whitehouse (Interpro Stradalli Cycling), la 11 secunde, şi de Ţvetcov, la 27 de secunde, etc.

În ultima etapă a cursei, a cincea, desfăşurată duminică în circuit la Saint-Georges, s-a impus canadianul Pier-Andre Cote (Silber Pro Cycling), cronometrat pe 122,4 km cu timpul de 3 h 02 min 47 sec, urmat de britanicul Whitehouse şi de un alt canadian, Bruno Langlois, în acelaşi timp cu învingătorul, etc. Ţvetcov a sosit al nouălea, la 1 min 36 sec de învingător.

Serghei Ţvetcov, care recent a câştigat Turul Coreei de Sud, a reuşit, totuşi, să se impună în Canada în clasamentul pe puncte, cu 52 de puncte, urmat de portughezul Rui Oliveira (Hagens Berman Axeon), tot 52 puncte, şi de canadianul James Piccoli, 42 puncte,anunță Agerpres.