Rusia elimină Spania, 4-3 după penalty-uri

Spania-Rusia a fost primul meci de la actuala ediție a Cupei Mondiale decis după loviturile de departajare. Rusia a câștigat cu 4-3.

Koke (Atlético Madrid) și Iago Aspas (Celta de Vigo) au ratat de la spanioli.

Selecţionatele Spaniei şi Rusiei s-au aflat la egalitate, 1-1, după cele 90 de minute regulamentare ale meciului care a a avut loc duminică, pe Stadionul Lujniki din Moscova, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia.

Spania a deschis scorul în min. 12, prin autogolul lui Serghei Ignaşevici, dar Rusia a restabilit egalitatea în finalul primei reprize, prin Artem Dziuba, dintr-un penalty acordat pentru henţul în careu al lui Gerard Pique.

În prelungiri, Spania a dominat copios, dar nu a mai găsit soluții să-l învingă pe portarul rus Igor Akinfeev.