CM 2018 – Croația s-a calificat în sferturi, după 3-2 cu Danemarca, la loviturile de departajare

Echipa Croaţiei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins formaţia Danemarcei cu scorul de 3-2 la loviturile de departajare, 1-1 (1-1, 1-1) după prelungiri, duminică seara, la Nijnîi Novgorod, în optimile de finală.

Croaţia, deşi era favorită clară, s-a impus greu, după trei intervenţii ale portarului Danijel Subasic, ineditul erou al echipei antrenate de Zlatko Dalic. O evoluţie excelentă a avut şi omologul său, Kasper Schmeichel, care a apărat şi el trei penalty-uri, dar unul a fost în prelungiri. În sferturi, Croaţia va înfrunta echipa ţării gazdă, Rusia.

Mario Mandzukic (4) a marcat pentru croaţi, în timpul regulamentar, iar Andrej Kramaric, Luka Modric şi Ivan Rakitic au transformat loviturile de departajare, golul danezilor fiind înscris de Mathias Jorgensen (1), în timp ce din punctul cu var au marcat Simon Kjaer şi Michael Krohn-Dehli. De la croaţi au ratat Milan Badelj şi Josip Pivaric, iar de la danezi Christian Eriksen, Lasse Schoene şi Nicolae Jorgensen.

Danemarca, fosta adversară a României în preliminarii (0-0 şi 1-1), a deschis scorul în chiar primul minut de joc – o aruncare de la margine, o învălmăşeală în careu şi Mathias Jorgensen a şutat spre poartă, iar Subasic a respins balonul în propria-i poartă, după doar 57 de secunde.

Croaţia a egalat rapid, în min. 4, prin Mandzukic, care a reluat din 6 metri o minge care îl lovise pe Christensen.

În repriza secundă, ocaziile de gol s-au lăsat aşteptate, prima aparţinând echipei antrenate de Hareide, dar Nicolai Jorgensen (72) a trimis pe centrul porţii. Modric (77) a şutat mult pe lângă de la 24 de metri, Rebic (78) a tras din afara careului, dar balonul a fost prins de portar, Perisic (84) a deviat cu capul peste poartă centrarea lui Pivaric, iar apoi a luftat din 8 metri (86), şutul lui Modric fiind deviat în corner. Rakitic (90+2) a trimis pe lângă ţintă de la 25 de metri, iar voleul lui Braithwaite s-a dus şi el pe lângă (90+3).

În prelungiri, Schoene (99) a tras de la 20 de metri, puţin pe lângă, iar apoi nici Sisto (108) nu a nimerit ţinta.

O fază controversată s-a consumat în min. 114, când Rebic a scăpat singur spre poartă şi a fost faultat din spate de Mathias Jorgensen, arbitrul dictând penalty şi doar cartonaş galben pentru danez. În plus, Modric a executat slab penalty-ul şi Schmeichel a apărat.

Pentru ambele echipe a fost meciul cu numărul 20 la Cupa Mondială, croaţii având un bilanţ de 10 victorii, 3 egaluri, 7 înfrângeri, în timp ce danezii au un palmares de 9 victorii, 5 egaluri, 6 eşecuri, anunță Agerpres.

By: Benjamin AlijagićCC BY-NC-ND 2.0