Anglia trece de Columbia după penalty-uri

Naționala Angliei a eliminat Columbia de la Cupa Mondială, după loviturile de departajare.  Scorul final a fost de 4-3.

Embed from Getty Images

Selecţionatele Columbiei şi Angliei au fost la egalitate, 1-1 (0-0, 1-1), după 120 de minute, marţi seara, pe stadionul Spartak din Moscova, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia.

Anglia a deschis scorul prin Harry Kane (57 – penalty), după un fault comis în careu asupra sa de Carlos Sanchez. Pentru Kane a fost al şaselea gol marcat la turneul final din Rusia. Columbia a egalat în minutele adiţionale, prin fundaşul Yerry Mina (90+3), care a marcat cu capul în urma unui corner. Pentru fundaşul de la FC Barcelona a fost al treilea gol marcat în Rusia.