Franța este în semifinale

Selecţionata Franţei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, vineri, după ce a învins reprezentativa Uruguayului cu scorul de 2-0 (1-0), la Nijnîi Novgorod, în primul sfert de finală al competiţiei.

Embed from Getty Images

”Les Bleus” s-au impus meritat, prin golurile marcate de Raphael Varane (40) şi Antoine Griezmann (61). Francezii nu mai jucaseră o semifinală din 2006, când Italia i-a învins în ultimul act la ediţia din Germania.

Echipa lui Deschamps a câştigat tactic duelul cu Uruguayul, pragmatismul francezilor fiind ajutat şi de erorile comise de apărarea ”celeştilor”.

Sud-americanii au început mai ofensiv, iar Stuani (5) a şutat prin faţa porţii lui Lloris.

Franţa a avut prima oportunitate de gol în min. 16, când Mbappe a trimis peste poartă cu capul, după mingea recentrată de Giroud.

Lloris a fost testat cu un şut expediat de Vecino din marginea careului (35), iar Franţa a reuşit deschiderea scorului la prima mingea trimisă pe spaţiul porţii: Griezmann a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă, iar Varane a scăpat din marcaj şi a trimis cu capul spre colţul lung (40).

Selecţionata lui Tabarez a forţat egalarea în finalul primei reprize, dar Lloris a reţinut mingea şutată de Nandez (42). Ocazii mari de gol au avut sud-americanii în min. 44, când Lloris a respins providenţial mingea trimisă cu capul de Caceres, după care Godin a reluat peste poartă de la un metru.

În repriza secundă, uruguayenii nu au reuşit să îşi creeze multă vreme ocazii de gol.

Franţa a marcat şi al doilea gol, la o fază care nu anunţa nimic, Griezmann înscriind cu un şut din afara careului, la care Muslera a scăpat balonul în poartă (61). Pentru ”Les Bleus” a fost al doilea şut pe poartă, scrie Agerpres.

Uruguayul a avut un şut notabil, trimis de Rodriguez (64), pe lângă buturile franceze.

Francezii puteau face un scor şi mai mare, dar Tolisso (73) a tras puţin peste poartă din marginea careului.

Dubla campioană mondială (1930, 1950) a resimţit lipsa golgheterului său Edinson Cavani (accidentat), fără de care Luis Suarez nu a reuşit să se evidenţieze.

Franţa, campioană în urmă cu 20 de ani, pe teren propriu, va juca în penultimul act cu învingătoarea dintre Brazilia şi Belgia.

Franţa e neînvinsă în faţa formaţiilor sud-americane de zece meciuri la Cupa Mondială (şase victorii, patru egaluri).