Rusia, țara gazdă, eliminată de la Cupa Mondială

Selecţionata Croaţiei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal 2018, după ce a învins echipa gazdă, Rusia, cu 4-3 la loviturile de departajare, scor 2-2 (1-1, 1-1) la finalul prelungirilor, sâmbătă seara, pe Stadionul Fişt din Soci, în ultimul sfert de finală.

Selecţionatele Rusiei şi Croaţiei au fost la egalitate, 2-2 (1-1, 1-1), după prelungiri, în meciul care a avut loc sâmbătă seara, pe Stadionul Fişt din Soci, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia.

Gazdele au deschis scorul prin Denis Cerîşev (min. 31), care l-a surprins pe portarul Danijel Subasic cu un şut la vinclu de la circa 22 de metri.

Croaţia a egalat prin Andrej Kramaric (39), care a marcat cu capul, din centrarea lui Mario Mandzukic, scrie Agerpres.

În prelungiri, Domagoj Vida (101) a adus Croaţia în avantaj, în urma unui corner, dar brazilianul naturalizat Mario Fernandes (115) a egalat, după o lovitură liberă.