Croația – Franța, finala campionatului mondial de fotbal

Selecţionata Croaţiei s-a calificat în premieră în finala Cupei Mondiale de fotbal, miercuri seara, după ce a învins formaţia Angliei cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), la capătul prelungirilor, pe Stadionul Lujniki din Moscova, în a doua semifinală a turneului final din Rusia.

Mario Mandzukic a marcat golul câștigător în a doua repriză a prelungirilor pentru a-și propulsa țara în finala de duminică împotriva Franței.

Kieran Trippier a deschis scorul pentru Anglia din lovitură liberă în minutul cinci.

Pentru al treilea meci consecutiv, croații au revenit după ce au fost conduși cu 1-0, după ce Ivan Perisic a înscris în minutul 68.

Naționala Angliei spera să recâștige trofeul după o pauză de 52 de ani. Ultima dată când englezii au câștigat cupa mondială a fost în 1966, în ediția desfășurată la ei acasă.