Fotbal – O companie chineză a pierdut 7 milioane de euro din cauza ”Les bleus”

Compania chineză de electrocasnice Vatti, unul din sponsorii echipei naţionale de fotbal a Franţei, a fost nevoită să ramburseze peste 7,7 milioane euro unor clienţi cărora le promisese să le returneze banii dacă Franţa va câştiga Cupa Mondială 2018, informează AFP.

Înaintea debutului Cupei Mondiale de fotbal din 2018, compania Vatti, partener al Federaţiei franceze de fotbal (FFF), s-a angajat să ramburseze banii clienţilor săi care au achiziţionat “o formulă de campion”, compusă din diverse articole de bucătărie, dacă “Les Bleus” vor intra în posesia trofeului de campioni.

“Suma pe care trebuie să o plătim este foarte importantă, dar este prevăzută în bugetul nostru anual”, a afirmat un responsabil al companiei, Wang Zhaozhao. “Consecinţele nu vor fi dezastruoase pentru noi”, a adăugat acesta.

Stocurile companiei chineze s-au golit progresiv pe măsură ce Franţa s-a apropiat de titlul de campioană mondială.

În total, operaţiunea ar urma să coste compania peste 10 milioane de euro, scrie Agerpres.

Franța a cucerit pentru a doua oara trofeul Cupei Mondiale la fotbal  după ce a învins în finală naționala Croației cu scorul de 4 – 2.