Simona Halep găsește o gaură în armura lui Pavlyuchenkova și trece mai departe

Simona Halep a trebuit să lupte mult pentru a putea trece de rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova în trei seturi. Scorul a fost 7-6 (11-9), 4-6, 7-5. Urmează Venus Williams diseară.

Meciul dintre Simona Halep (numărul 1 WTA) și Anastasia Pavlyuchenkova (numărul 28 WTA) a fost întrerupt de ploaie miercuri seara și a fost reluat joi, de la scorul de 4-3 în favoarea lui Pavlyuchenkova.

Simona a avut un prim set foarte dificil, adversara sa agățându-se de orice minge și ducând scorul la 6-6. În tie break Simona a avut nevoie să lupte serios pentru fiecare minge. Ea a câștigat setul la 11-9.

La 3-2 în setul doi, după un game istovitor, Halep l-a chemat în teren pe antrenorul Darren Cahill pentru sfaturi și încurajări. În mod cert românca nu se aștepta ca adversara sa să opună atâta rezistență în acest meci.

La 3-3 în cel de-al doilea set, un ghem slab din partea Simonei. Adversara ei lovește extrem de puternic și are două oportunități să câștige pe serviciul Simonei, dar nu poate profita de ele. Cert este că Halep îi dă emoții antrenorului său.

Simona nu găsește cheia pentru a o domina pe adversa sa și deși, când a coborât în teren, Cahill spunea că simte un break aproape, acesta nu vine. Mai mult, cea cere-l obține este rusoaica, după o dublă greșeală din partea Simonei. E 5-4 și Anastasia Pavlyuchenkova care servește și câștigă setul doi.

Înainte de setul trei, Simona a cerut un mic ajutor medical, probabil o bătătură.

Pavlyuchenkova începe setul 3 cu trei mingi de break și nu ratează oportunitatea.

La 2-1 pentru rusoaica, Darren Cahill intră din nou pentru a discuta cu Simona. Dar meciul se reia iar Simona pare a nu găsi soluții pentru serviciul rusoaicei, câștigând puncte doar când aceasta greșește. 3-1 în favoarea acesteia.

Peste două ore și jumătate de joc până în acest moment.

Meciul merge după același tipar, fiecare jucătoare alergând după fiecare minge, încercând să câștige fiecare punct. Cred că e unul dintre cele mai bune meciuri de la actuala ediție Rogers Cup la Montreal.

Scorul ajunge la 5-5 și apoi 6-5 pentru Simona, dar rusoaica urmează la serviciu. Și serviciul ei a fost excelent în acest meci. Halep riscă cu un lob care prinde linia de fund, minge de ghem, set și meci. Și Simona profită.

Scorul întâlnirilor dintre cele două era de 7-0 în favoarea Simonei. Ultima întâlnire pe beton dintre cele două a avut loc însă acum trei ani, în 2015, la Wuhan, China. Atunci Simona a câștigat cu 6-2 6-1, dar și rusoaica a avut timp să-și îmbunătățească jocul.