Simona Halep în sferturi la Montreal, după victorie cu Venus Williams. Galerie foto

Simona Halep a disputat joi seara optimile de finală de la Rogers Cup. Adversara ei: Venus Williams, pe care Simona a învins-o în două seturi: 6-2, 6-2.

Meciul a fost în întregime la dispoziția lui Halep care, paradoxal, a părut mai proaspătă pe teren decât adversara ei.

Venus a greșit mai mult și a fost nesigură pe jocul său, dar important este că Simona va juca sferturi de finală la Montreal.

A fost cel de-al doilea meci al zilei pentru ambele jucătoare după ce ploaia a anulat partidele care trebuiau să aibă loc miercuri seara.

Venus a venit după ce a trecut, într-un meci mai disputat decât se aștepta ea, de Sorana Cîrstea cu 7-6, 6-4 după o oră și treizeci de minute de joc.

Simona a venit după un meci maraton cu rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, de trei ore și șapte minute.

Acesta a fost al cincilea meci dintre cele două sportive. Scorul era favorabil lui Venus care conducea la întâlnirile directe cu 3-1. Ultima întâlnire dintre ele a avut loc în 2015, pe zgură, la Roma. Atunci Simona a câștigat cu 6-2, 6-1.

În sferturile de finală care vor avea loc vineri, Simona Halep o va întâlni pe Caroline Garcia. Garcia a trecut fără drept de apel de Maria Sharapaova 6-3, 6-2, după o oră și 28 de minute.