Simona Halep în semifinale la Montreal după ce trece de Caroline Garcia

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului Rogers Cup de la Montreal. Ea a trecut de franțuzoaica Caroline Garcia în două seturi: 7-5, 6-1. Ea și-a egalat astfel performanța de anul trecut când s-a calificat în semifinale la Toronto.

În semifinalele care vor avea loc sâmbătă la Montreal, Halep va juca cu australianca Ashleigh Barty. Meciul va începe la ora 13.00

Halep este la cel de-al nouălea sfert de finală jucat în acest sezon, iar Caroline Garcia la cel de-al șaptelea.

În turneul de la Montreal, Halep a trecut de Anastasia Pavlyuchnekova și de Venus Williams. La rândul său, Garcia a trecut de Magdalena Rybarikova și Maria Sharapova. Dar, între cele două, e o diferență mare în privința timpului petrecut pe teren. Simona a stat în total 4 ore și 18 minunte, iar Caroline doar 3 ore și 31 de minute.

Scorul întâlnirilor directe dintre cele două jucătoare, înaintea meciului de azi, era de 4-1 în favoarea româncei.

Primul set

Simona a început setul cu un break, dar Garcia a răspuns la fel. Meciul s-a echilibrat apoi, în ciuda faptului că Simona Halep a reușit niște lovituri imposibile.

Garcia joacă foarte bine și asta se vede și pe tabelă, unde cele două jucătoare sunt la egalitate. 4-4.

Garcia și-a câștigat serviciu și urmează Simona, într-un moment psihologic important: 5-4 pentru adversara sa în primul set. Serviciul nu e încă ok pentru jucătoarea noastră: 53.8 % pentru primul serviciu față de 62.9% pentru Garcia.

Simona câștigă ghemul la zero, 5-5.

Trei mingi de break pentru Simona, și e 6-5 pentru româncă. Halep urmează la serviciu și câștigă ghemul și primul set.

Excelent tenis practicat de cele două azi la Montreal.

Setul 2

Simona a început bine setul doi și s-a distanțat la 3-1. Caroline Garcia încearcă să fie mai agresivă în joc, dar e depășită constant de Simona care obține un al doilea break. E 4-1 și Simona urmează la serviciu și se impune fără probleme. Scorul a devenit 5-1.

Garcia pare resemnată cu situația și Simona încheie setul și meciul.