Judo – Japonia domină Campionatele Mondiale de la Baku

Campionatele Mondiale de judo care se desfășoară în capitala Azerbaijanului, Baku, sunt domintate de sportivii japonezi care, după trei zile de concurs, au câștigat patru medalii de aur din șase categorii disputate.

Reprezentanții din ”Țara Soarelui răsare” au ieșit învingători la categoriile feminine 52 kg. și 57 kg. prin Uta Abe și Tsukasa Yoshida în timp ce la 60 kg. și 66 kg. masculin, au obținut medaliile de aur Naohisa Takato și Hifumi Abe, acesta din urmă fiind fratele mai mare al câștigătoarei de la 57 kg.

Canadianca Christa Deguchi a câștigat medalia de bronz a categoriei 57 de kg. după ce a învins-o în optimi pe Corina Ștefan-Căprioriu din România.

Ucraineanca Daria Bilodid a câștigat medalia de aur a categoriei 48 kg. devenind la 17 ani, cea mai tânăra  campioană mondială  din toate timpurile.

Sud-coreeanul Changrin An a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de la categoria 73 kg. după ce l-a învins spectaculos prin ippon pe campionul de anul trecut, japonezul Soichi Hashimoto.

Ștefania Dobre ( 63 kg.) și Daniel Natea ( +100 kg.) au rămas reprezentanții României care nu au intrat încă pe tatami după ce Monica Ungureanu (48 kg.), Andreea Chițu (52 kg.) și Alexandru Raicu (73 kg.) nu au reușit să se apropie de podium.

Concursul continuă la individual până pe 26 septembrie cu meciurile de la categoriile mijlocii și mari, 63 kg, 70 kg, 78 kg și +78 feminin și 81 kg, 90 kg, 100 kg și +100 kg. masculin.

Romania va participa și în concursul mondial pe echipe mixte, care va avea loc pe 27 septembrie. Judoka români  vor întâni în primul tur selecționata Turciei.

sursa foto : IJF Media – Gabriela Sabău