Judo – Japonia, campioană mondială și în concursul pe echipe mixte

Japonia își păstrează titlul de campioană mondială în concursul de judo pe echipe mixte după ce a învins în finală selecționata Franței cu 4-1.

Asiaticii își păstrează astfel medaliile de aur cucerite în urmă cu un an la Budapesta și devin principalii favoriți pentru Jocurile Olimpice din 2020 care se vor desfășura la Tokyo în Japonia.

În întrecerea pe echipe mixte România a câștigat cu 4-1 primul meci cu Turcia dar a pierdut în turul secund cu 4-0 în fața echipei unite a Coreei care în final a obținut medalia de bronz alături de echipa Rusiei.

Concursul de judo din capitala Azerbaijanului – Baku, a fost dominat de sportivii japonezi care au cucerit jumătate dintre titlurile puse în joc – 7, dominând în special întrecerea feminină unde au cucerit cinci medalii de aur. Doar ucraineanca Daria Bilodid, la categoria 48 kg. care a devenit, la 17 ani, cea mai tânără campioană mondială de judo din istorie și Clarisse Agbegnenou din Franța, la 63 kg. care a obținut al treilea titlu suprem, au reușit să mai oprească din hegemonia niponelor.

La masculin, tot continentul asiatic a fost la putere dar medaliile de aur per țări au avut o altă împărțire. Japonia și Coreea de sud au câștigat câte două titluri fiecare la care se adaugă și succesul iranianului Saeid Mollaei, liderul mondial al categoriei 81 kg. în timp ce europenii au punctat la doar două categori.

Ibericul Nikoloz Sherazadishvili a câstigat în premieră pentru Spania un titlu mondial la judo, la categoria 90 kg. iar georgianul Guram Tushishvili este noul campion mondial al categoriei +100 kg. în absența francezului Teddy Riner, dublu campion olimpic și de zece ori campion mondial.

În 2019, Campionatul Mondial de judo individual și pe echipe mixte va avea loc la Tokyo.

sursa foto : facebook IJF – Gabriela Sabău