Primele medalii pentru România la Jocurile Olimpice pentru Tineret vin de la judo și haltere

Judoka Adrian Şulcă şi halterofila Mihaela Valentina Cambei au adus României primele medalii, luni, la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires.

Şulcă a cucerit aurul la cat. 81 kg, după ce l-a învins în finală pe cehul Martin Bezdek. În optimi, Şulcă s-a impus în faţa neozeelandezului Rihari Iki, în sferturi a câştigat în faţa australianului Rhys Allan, iar în semifinale a dispus de slovacul Alex Barto.

În vârstă de 17 ani, Șulcă a câștigat anul acesta și medalia de bronz la Campionatele Europene de cadeți (U18) de la Sarajevo.

În concursul feminin de haltere, la cat. 52 kg, Mihaela Cambei s-a clasat pe locul al treilea şi a cucerit bronzul, cu un total de 158 kg. Aurul a fost obţinut de Yesica Yadira Hernandez Vieyra (Mexic), cu 171 kg, iar argintul a revenit unei reprezentante a Columbiei, Yineth Milena Santoya Ortiz, cu 162 kg. Cambei a reuşit 70 kg la smuls, ratând ultima tentativă, la 72 kg, iar la aruncat a avut 88 kg, ratând ultima încercare, la 90 kg.

Echipa Olimpică a României este compusă din 34 de sportivi, 21 de fete şi 13 băieţi, care concurează la 14 discipline sportive.

sursa foto: FR Judo