Sportivii români au cucerit alte trei medalii, aur, argint şi bronz, marţi, la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires, la haltere şi canotaj.

Aurul a fost câştigat de halterofila Sabina Baltag, la cat. 53 kg, cu un total de 177 kg (77 la smuls, 100 la aruncat), urmată în clasament de Kely Valentina Junkar Acero (Columbia), 176 kg, Nur Vinatasari (Indonezia), 162 kg.

Florin Nicolae Arteni-Fîntînariu şi Alexandru Laurenţiu Danciu au cucerit argintul în proba masculină de dublu rame a concursului de canotaj, cu timpul de 1 min 30 sec 65/100, fiind devansaţi de italienii Alberto Zamariola şi Nicolas Castelnovo, în 1 min 30 sec 30/100. Pe locul al treilea au sosit Felipe Modarelli şi Tomas Herrera, în 1 min 30 sec 97/100.

Tabita Maftei şi Alina Maria Baletchi au obţinut bronzul în proba feminine de dublu rame, cu timpul de 1 min 40 sec 29/100. Pe primul loc s-a clasat Grecia (1 min 40 sec), iar pe doi a sosit Cehia (1 min 40 sec 09/100).

Înotătorul Daniel Martin, medaliat cu argint la 100 m spate, s-a clasat doar pe locul 7 în finala la 100 m fluture (53 sec 00/100). George Raţiu s-a calificat în finala probei de 50 m liber, cu al şaptelea timp din semifinale, 22 sec 85/100. La 100 m bras feminin, Maria Claudia Gâdea a terminat pe 26 în calificări (1:12.04), iar Ingrid Huszar pe 30 (1:12.36).

CITEȘTE ȘI:  România a cucerit o medalie de aur şi una de argint la Campionatele Mondiale de MMA din Bahrain

În concursul de tir sportiv, Daria-Olimpia Haristiade a ocupat locul 18 din 20 de sportive în proba feminină de pistol cu aer comprimat 10 m.

La tenis de masă, Andreea Dragoman s-a calificat în semifinalele probei de simplu, după 4-1 în optimi cu poloneza Anna Janina Wegrzyn şi 4-2 în sferturi cu americanca Amy Wang. În penultimul act, Dragoman o va înfrunta pe japoneza Miu Hirano.

La simplu masculin, Cristian Pletea a dispus de italianul Matteo Mutti în optimi, cu 4-1, dar pierdut în sferturi în faţa japonezului Tomokazu Harimoto, cu 2-4.

Filip Jianu s-a calificat în sferturile probei de simplu la tenis, după 6-7 (5), 6-4, 7-6 (3) cu francezul Clement Tabur, un meci care a durat două ore şi 43 de minute. În sferturi, Jianu îl va înfrunta pe al şaselea favorit, bulgarul Adrian Andreev.

La dublu mixt, Jianu şi Selma Ştefania Cadâr au fost învinşi de chinezii Tao Mu/Xinyu Wang cu 6-1, 7-5, în primul tur.

Gabriel Burtănete a ratat la paralele, în concursul de gimnastică artistică, ocupând doar locul 34 în calificări, cu 11,133. La feminin, Ana-Maria Puiu a fost a 20-a în concursul de la paralele inegale (11,400).

CITEȘTE ȘI:  România participă cu patru sportivi la Mondialele în bazin scurt de la Hangzhou

În concursul de individual compus la gimnastică ritmică, Denisa Stoian ocupă locul 21 după două rotaţii, cu 27,200 puncte, primind 14,400 la cerc şi 12,800 la minge.

În clasamentul pe medalii, România ocupă locul 5, la egalitate cu Columbia, fiecare având câte 2 medalii de aur, 2 de argint şi 2 de bronz.

Echipa Olimpică a României este compusă din 34 de sportivi, 21 de fete şi 13 băieţi, care concurează la 14 discipline sportive, precizează Agerpres.

 

sursa foto: facebook COSR

Ad