Handbal. Rezervele României înving campioana olimpică!

Campioana olimpică en titre, Rusia, a fost învinsă surprinzător de selecţionata secundă a României, cu scorul de 25-24 (11-12), vineri, în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Bucureşti, în partida de debut a ediţiei a 50-a a Trofeului Carpaţi la handbal feminin.

Golul victoriei a fost marcat de extrema Cristina Boian, pe contraatac.

Rusia a condus la un singur gol la pauză, cu 12-11, după un joc foarte bun de apărare al României B. În partea secundă, tricolorele au reuşit să preia conducere la două goluri, cu 16-14 şi 19-17. Rusia a restabilit egalitatea, 20-20, cu zece minute înainte de final, dar România B a continuat să joace excelent şi a smuls victoria, scrie Agerpres.

Finala competiției găzduită de București se va juca între România A și România B, după ce Cristina Neagu &co. au depășit Serbia ( scor 29-26), iar tricolorele mici au furnizat surpriza zilei trecând de Rusia, deținătoarea titlului olimpic ( scor 25-24).

Astfel, Trofeul Carpați va rămâne în țara noastră, la chiar ediția cu numărul 50. Finala mare este programată sâmbătă de la ora 18.30, iar de la ora 16.00 se vor duela Rusia cu Serbia, pentru locurile 3-4.

Naționala de handbal a României se pregătește pentru Campionatul European din Franța, din decembrie, iar ultimele jocuri amicale înainte de plecarea în Hexagon sunt cele de la Trofeul Carpați.