Bianca Andreescu, calificare în turul doi la AO după o luptă extraordinară

Bianca Andreescu, calificată în premieră pe tabloul final la Australian Open, a trecut de americanca Whitney Osuigwe, 16 ani, numărul 198 în clasamentul WTA și a reușit calificarea în turul 2.

Bianca Andreescu a avut un prim se extrem de disputat pe care l-a câștigat cu 7-6 (7-1 în tie-break). În acest prim set, Bianca a comis 3 duble-greșeli, dar a și reușit 4 ași.

Americanca a opus o rezistență remarcabilă, revenind în joc de la 4-2 pentru Andreescu.

Setul 2 a adus cu sine, la 1-1, trei șanse de break pentru Whitney Osuigwe și tânara de 16 ani a profitat și a preluat conducerea cu 2-1. Bianca a luptat mult și a fost aproape de fiecare dată să revină în joc, dar adversara sa s-a distanțat la 4-2 iar Bianca a început să acuze oboseala după turneul de la Auckland și meciurile din calificări.

Ea a încercat să se agațe la maximum de fiecare minge și a dus scorul la 5-4 pentru Osuigwe. Recuperarea acelui break pierdut în început de set a fost însă o misiune dificilă. Dificilă, dar nu imposibilă.

Whitney Osuigwe a servit pentru ghem și set, dar presiunea s-a mutat în terenul ei și Bianca a egalat la 5.

Obosită și dorind să termine meciul, Bianca a forțat mult în următorul ghem ceea ce a condus la mai multe greșeli din partea ei, dar în final, cine a riscat, a câștigat și Bianca a reușit să preia conducerea cu 6-5 în vreme ce adversara ei urma la serviciu.

6-6 și din nou tie-break în vreme ce meciul a trecut de primele două ore de joc. Iar dintre cele două jucătoare, americanca pare mai proaspătă fizic, semnele de oboseală din partea jucătoarea româno-canadiene fiind din ce în ce mai dese.

Whitney Osuigwe s-a distanțat în tie-break pe care l-a câștigat cu 7-0 și a egalat scorul la seturi: 1-1. La cum au arătat ultimele schimburi, e puțin probabil ca Bianca Andreescu să facă față fizic în cel de-al treilea set.

Setul trei a început în echilibru. Bianca a reușit un break la 2-2 și la 3-2 pentru ea a cerut intervenția medicului pentru probleme la spate.

4-2 după ce meciul se reia și s-a depășit deja pragul de două ore și 35 de minute.

În finala, Bianca reușește să rămână în joc și câștigă setul cu 6-3, după o luptă extraordinară.

Au fost schimburi de mingi absolut remarcabile din partea celor două jucătoarea și ambele nume sunt de reținut, pentru că aproape sigur vom asista la ascensiunea lor în clasamentul WTA, singura condiție pentru asta fiind ca accidentările să nu apară în calea lor.

Whitney Osuigwe a fost campioană la fete la Roland Garros în 2017 și a terminat anul trecut pe prima poziție în clasamentul mondial al junioarelor. Ea a beneficiat de o invitație oferită de organizatorii Australian Open și a intrat direct pe tabloul principal, în ciuda poziției sale în clasament.

Bianca Andreescu s-a calificat în premieră pe tabloul final de la Australian Open, venind din calificări.

Cu o săptămână înainte, ea reușise o altă premieră: prima finală WTA din carieră, Auckland (Noua Zeelandă). Bianca a pierdut-o în fața germancei Julia Goerges, campioana en titre şi favorita numărul 2.

În turul următor, Bianca va juca cu Anastasija Sevastova.