Sfârșit de vis pentru Bianca Andreescu la Australian Open

În ciuda faptului că a luptat din răsputeri, Bianca Andreescu a fost eliminată la Australian Open după ce a pierdut meciul din turul doi, în trei seturi.

Embed from Getty Images

Bianca Andreescu a avut, în turul doi al turneului de tenis Australian Open, de înfruntat o adversară mult mai puternică: Anastasija Sevastova din Letonia.

Sevastova, 28 de ani, locul 12 în clasamentul WTA, cap de serie numărul 13 la Australian Open, a avut o revenire spectaculoasă după o accidentare în 2013 și o pauză de doi ani.

Anul trecut ea a ajuns în semifinalele US Open și în finala turneului de la Beijing.

Sevastova a dominat primul set, pe care l-a câștigat cu 6-3. În cel de-al doilea, Bianca Andreescu a reușit să anuleze un break câștigat de Sevastova și a câștigat setul cu 6-3.

Cu lovituri care nu lasă să se vadă o jucătoare de doar 18 ani, Bianca Andreescu a fost marcată de oboseală în cel de-al treilea set. Ea a jucat șapte meciuri la precedentul turneu, cel de la Auckland, iar la Australian Open meciul contra letonei a fost al cincilea pentru ea la această competiție.

Sevastova a reușit prima să câștige pe serviciul Biancăi și a dus scorul la 4-2 și de aici nu a mai contat, Bianca pierzând setul cu 2-6.

În ciuda înfrângerii de azi, Bianca Andreescu are de ce să fie mândră. Ea încheie o lună de vis și rezultatele obținute acum i-au facilitat intrarea în Top 100 WTA, ceea ce înseamnă că la următoarele turnee de Grand Slam, dacă poziția în clasament va fi păstrată, ea nu va mai juca în calificări, urmând să intre direct pe tabloul principal.

Bianca a jucat un tenis excepțional, fiind de multe ori aproape de nivelul de joc al idolului ei, Simona Halep.

În acest ritm, viitorul nu poate fi decât bun pentru jucătoarea canadiană de origine română.