Bianca Andreescu o învinge pe Eugenie Bouchard la Newport Beach

Jucătoarea de tenis de origine română, Bianca Andreescu, a reușit un meci de excepție și a eliminat-o pe Eugenie Bouchard în sferturile de finală ale turneului de la Newport Beach.

Bianca a câștigat primul set cu 6-2 și în setul doi s-a distanțat imediat la 3-0. Bouchard a jucat total lipsită de inspirație în fața unei adversare care și-a urmărit cu tenacitate obiectivul.

La 5-0 pentru Bianca în setul 2, nu mai era niciun secret cine va câștiga meciul. Bouchard nu a reușit să câștige vreun ghem în acest set.

Important pentru tânara cu orgini românești este că a început să învingă jucătoare mai bine clasate decât ea. Ajută la moral și este un semn că Bianca este pe drumul cel bun.

A fost primul meci dintre cele două jucătoare canadiene. Bouchard era favorita numărul trei a turneului, iar Bianca Andreescu favorita numărul 6.

În semifinale, Andreescu (18 ani) o va întâlni pe favorita numărul doi, germana Tatjana Maria (31 de ani, 74 WTA).