Buzărnescu învinsă de Pliskova. România-Cehia 0-1 în FedCup

Echipa Cehiei conduce selecţionata României cu scorul de 1-0, după ce Karolina Pliskova a învins-o pe Mihaela Buzărnescu în două seturi, cu 6-1, 6-4, sâmbătă, în Ostravar Arena din Ostrava, în prima partidă din cadrul întâlnirii care are loc în sferturile Grupei Mondiale a Fed Cup.

Embed from Getty Images

Pliskova (5 WTA) s-a impus după o oră şi 25 de minute, dominând meciul în cea mai mare parte a sa.

În ciuda unui prim ghem promiţător pentru Buzărnescu (29 WTA), românca ratând două mingi de break, prima rachetă a Cehiei a controlat clar primul set, conducând cu 5-0 la un moment dat, pentru a încheia primul act cu 6-1. Buzărnescu a jucat mai bine în setul al doilea şi cele două au mers cap la cap până la 4-4, când Pliskova a reuşit break-ul, iar apoi a încheiat conturile.

Pliskova a servit mai bine şi a fost mai bună la punctele importante, salvând cele trei mingi de break create de româncă.

Cehoaica a avut 6 aşi, a făcut 2 duble greşeli, a adunat 17 winners şi a comis 25 erori neprovocate. Buzărnescu a avut 2 aşi, 4 duble greşeli, 13 mingi direct câştigătoare şi 26 de erori neforţate.

Buzărnescu şi Pliskova s-au mai întâlnit de două ori, jucătoarea din Cehia reuşind să se impună de fiecare dată. Mai întâi în sferturile turneului ITF de la Nottingham (4-6, 6-3, 7-5) în 2012, iar apoi în turul 3 la Wimbledon în 2018, cu 3-6, 7-6 (3), 6-1.

În al doilea meci de simplu al zilei de sâmbătă, Simona Halep (nr. 3 mondial) va juca împotriva Katerinei Siniakova, numărul 44 în clasamentul de simplu WTA şi în acelaşi timp liderul ierarhiei mondiale la dublu, scrie Agerpres.