Simona Halep câștigă și Romania egalează Cehia în FedCup

Echipele Cehiei şi României sunt la egalitate, 1-1, în sferturile Grupei Mondiale a Fed Cup, după ce Simona Halep a învins-o pe Katerina Siniakova cu 6-4, 6-0, sâmbătă, în Ostravar Arena din Ostrava.

Halep, numărul trei mondial, s-a impus rapid, într-o oră şi 12 minute în faţa numărului 44 mondial.

Halep a început cu break, iar apoi a condus cu 2-0, apoi scorul a devenit 5-2. Siniakova, liderul mondial la dublu, a avut o tresărire de orgoliu, apropiindu-se la 5-4, însă Halep a încheiat primul set cu 6-4. În actul secund, Halep nu i-a lăsat nicio şansă adversarei şi a câştigat cu 6-0, scrie Agerpres.