Begu și Niculescu au adus victoria României în FedCup

Irina Begu și Monica Niculescu au avut nevoie de aproape trei ore de joc să treacă de dublu ceh format din Barbara Krejcikova și Katerina Siniakova și să aducă victoria României în întâlnirea cu Cehia din FedCup.

Embed from Getty Images

Cele două românce au obținut o victorie dramatică în faţa cuplului Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova, cu 6-7 (2), 6-4, 6-4. Meciul a durat două ore și 53 de minute.

România s-a calificat în semifinalele competiţiei un succes fantastic şi va juca în penultimul act contra Franţei.

Begu şi Niculescu, recent campioane la Hua Hin în proba de dublu, au reuşit o victorie splendidă, după două ore şi 53 de minute, în faţa celei mai bune perechi din lume.

În primul set s-a mers cu serviciul până la 3-3, când gazdele au făcut primul break. Au urmat alte trei break-uri, iar în cele din urmă s-a ajuns în tiebreak, unde cehoaicele au reuşit o serie de şase puncte consecutive de la 1-2.

În setul al doilea, româncele au început cu break şi şi-au păstrat acest avantaj până la finalul setului, adjudecat cu 6-4. Begu şi Niculescu au început cu break şi setul decisiv, dar apoi Krejcikova şi Siniakova au câştigat imediat contra serviciului. Româncele au făcut un nou break şi s-au desprins la 3-1, apoi au avut 4-2. Perechea cehă făcut un nou break, iar apoi a egalat, 4-4, dar Begu şi Niculescu au câştigat la zero pe serviciul cehoaicelor, iar apoi au parafat victoria cu 6-4.

Begu şi Niculescu, susţinute frenetic de un grup de suporteri români, s-au completat foarte bine una pe alta, au reuşit execuţii incredibile, au comis şi erori, dar au adus o performanţă istorică.

Româncele au avut 6 duble greşeli, cehoaicele au făcut 3, procentajele la serviciu au fost apropiate, 61% pentru românce la primul, 62% pentru cehoaice, 46%-41% la al doilea, gazdele au avut 44-41 la winners, dar au făcut şi mai multe erori neforţate, 52-39.

Celelalte puncte ale echipei României au fost aduse de Simona Halep, care a dispus sâmbătă cu 6-4, 6-0 de Katerina Siniakova, iar duminică a învins-o pe Karolina Pliskova cu 6-4, 5-7, 6-4. Mihaela Buzărnescu a fost învinsă sâmbătă de Pliskova cu 6-1, 6-4, iar duminică de Siniakova cu 6-4, 6-2.

Lotul echipei României de Fed Cup pentru întâlnirea de la Ostrava a fost format din jucătoarele Simona Halep (numărul 3 WTA), Mihaela Buzărnescu (29 WTA), Irina Camelia Begu (75 WTA), Ana Bogdan (105 WTA) şi Monica Niculescu (106 WTA).

Din echipa Cehiei au făcut jucătoarele Karolina Pliskova (5 WTA), Katerina Siniakova (nr. 1 în clasamentul de dublu WTA), Barbora Krejcikova (nr. 2 în clasamentul de dublu WTA) şi Marketa Vondrousova (nr. 72 WTA).

Cehia a câştigat ambele meciuri jucate cu România până acum în Fed Cup, în 1980 în Berlinul de Vest, cu 2-1, în sferturile Grupei Mondiale, şi în 2016, la Cluj-Napoca, scor 3-2, în primul tur al Grupei Mondiale.

România va juca în semifinale pe 20-21 aprilie, cu Franţa, care a trecut în sferturi de Belgia cu 3-1, scrie Agerpres.