Buzărnescu pierde. Cehia egalează în FedCup

Echipele de Fed Cup ale României şi Cehiei se află la egalitate, scor 2-2, după ce Mihaela Buzărnescu, numărul 29 mondial, a pierdut în faţa Katerinei Siniakova (44 WTA), scor 4-6, 2-6, în ultima partidă de simplu a întâlnirii din sferturile de finală ale Grupei Mondiale care se desfăşoară la Ostrava.

Embed from Getty Images

Buzărnescu a cedat acest meci într-o oră şi 26 de minute.

Jucătoarea română a început partida foarte încrezătoare şi s-a distanţat rapid la 3-0 în primul set. A urmat însă o cădere în jocul ei, iar Siniakova a profitat la maximum, reuşind două break-uri consecutive şi impunându-se în cele din urmă cu 6-4.

În setul al doilea serviciul a continuat să fie punctul slab al jucătoarei române care s-a văzut condusă cu 3-1 şi apoi 5-2. După 36 de minute, Katerina Siniakova s-a impus cu 6-2 şi a trimis întâlnirea Cehia – România în partida decisivă de dublu.

În această întâlnire, Buzărnescu a reuşit doar 7 lovituri câştigătoare, a făcut 21 de greşeli neforţate şi 7 duble greşeli, fără să realizeze niciun as. De partea celalaltă, statistica jucătoarei din Cehia a fost următoarea: 3 aşi, 13 lovituri câştigătoare, 26 greşeli neforţate şi 2 duble greşeli. Cel mai rapid serviciu al jucătoarei române a fost de 171 km/h, în timp ce al Katerinei Siniakova a fost de 177 km/h.

În partidele de sâmbătă, Karolina Pliskova a învins-o pe Mihaela Buzărnescu cu 6-1, 6-4, iar Simona Halep a dispus cu 6-4, 6-0 de Katerina Siniakova. Duminică, Simona Halep a trecut în trei seturi, 6-4, 5-7, 6-4, de Karolina Pliskova, potrivit Agerpres.

Meciul de dublu va opune perechile Irina Begu/Monica Niculescu – Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova.

Lotul echipei României de Fed Cup pentru întâlnirea de la sfârşitul săptămânii este format din jucătoarele Simona Halep (numărul 3 WTA), Mihaela Buzărnescu (29 WTA), Irina Camelia Begu (75 WTA), Ana Bogdan (105 WTA) şi Monica Niculescu (106 WTA).