Când nimeni nu mai credea. Simona Halep în finală la Doha

Simona Halep s-a calificat, după un meci incredibil, în finala turneului de la Doha după ce a trecut în semifinale de Elina Svitolina, din Ucraina.

Embed from Getty Images

După ce a câștigat primul set cu 6-3, Halep l-a pierdut pe al doilea, 3-6.

Un set trei nebun, marca Simona Halep

În debutul setului trei, Simona s-a prăbușit mental și Svitolina s-a distanțat rapid la 3-0. Svitolina a jucat aproape perfect, reușind puncte incredibile.

Simona Halep a avut mari probleme să găsească cheia pentru a opri ascensiunea adversarei sale.

Svitolina putea încheia socotelile la 4-1 când a avut mai multe mingii de break, dar Simona s-a agățat de fiecare dată pentru a reuși să ducă scorul la 4-2. Ea a câștigat apoi pe serviciul Svitolinei, pentru a reveni în joc la 4-3.

Svitolina a avut o nouă discuție cu antrenorul său, dar Simona și-a câștigat serviciul și a ajuns la 4-4. și apoi, cu un break, Simona a ajuns, incredibil, la 5-4 și servea pentru meci.

Și Simona Halep câștigă meciul, după ce cu puțin timp înainte, toată lumea o credea învinsă. Tot timpul o greșeală să crezi asta când joci cu Simona.

Întrebată cum a reușit să câștige acel game de opt minute, când scorul era 4-1 pentru Svitolina în setul trei, Simona a răspuns după meci: „Cu inima și cu mintea”.

După acest turneu, de luni, Simona Halep va urca pe locul doi în clasamentul WTA.

În cea de-a doua semifinală vor juca Angelique Kerber și Elise Mertens.