Simona Halep a ratat calificarea în semifinale Dubai

Ultima întâlnire dintre cele două a avut loc la Rogers Cup, Toronto, în 2015.

Simona Halep a ratat calificarea în semifinalele turneului din Dubai după ce a fost învinsă, după trei seturi, de către elvețianca Belinda Bencic. Aceasta s-a impus cu 4-6, 6-4, 6-2.

Embed from Getty Images

Ea a trecut de elevețianca Belinda Bencic (locul 45 WTA) în două seturi, disputate intens.

Simona Halep și-a adjudecat primul set cu 6-4, dar scorul nu reflectă prea mult intensitatea jocului.

Belinda Bencic a reușit, în cel de-al doilea set, să întoarcă meciul în beneficiul său, câștigând un break și ducând scorul la 5-4, scor de la care a servit pentru set. O greșeală copilărească a Simonei i-a oferit adversarei sale motivația pentru a câștiga cel de-al doilea set și a egala scorul.

Simona începe setul trei pierzându-și serviciul. Un lucru rar la Simona: multe duble greșeli în acest meci. Până în acest moment al meciului, Simona avea 12 duble greșeli, față de trei comise de adversara sa.

Bencic s-a distanțat rapid la 5-2, scor de la care meciul era jucat. Simona a încercat cu disperare să revină în joc și a avut mai multe șanse de a câștiga pe serviciul adversarei sale, șanse pe care le-a irosit. Partida a durat două ore și 16 minute.

Nu știm să spunem dacă acest meci a fost câștigat de Bencic sau pierdut de Halep, care a comis foarte multe greșeli.

Ultima întâlnire dintre cele două avuse lor 2015, la Rogers Cup Toronto. A fost un meci în care Halep a abandonat din cauza problemelor fizice în urma dezhidratării, la scorul de 3-0 în setul decisiv pentru elvețiancă.