Bianca Andreescu trece de Irina Begu, în primul tur la Indian Wells

Primul tur al turneului de la Indian Wells ne-a adus un duel aproape românesc. Irina Begu a întâlnit-o pe Bianca Andreescu, care joacă pentru Canada. Bianca Andreescu s-a impus în trei seturi 6-7, 6-3, 6-3 după două ore și 23 de minute de joc.

Embed from Getty Images

Irina Begu a început meciul furtunos, distanțându-se la 4-0 și apoi la 5-1. De la acest scor, Bianca Andreescu a început să intre în joc și să reducă diferența, într-un mod incredibil. Setul s-a dus la 6-6 și la tie-break, unde experiența lui Begu și-a spus cuvântul.

Românca și-a adjudecat primul set cu scorul final de 7-6 (3), după aproape o oră de joc.

Setul doi a început invers față de primul set. Bianca Andreescu și-a continuat jocul bun și s-a distanțat la 4-0.

Apoi Irina Begu a început să recupereze. Scorul s-a dus la 5-3 pentru Bianca Andreescu. Când lumea se aștepta la un set doi tras la indigou după primul, Andreescu a decis să ia lucrurile în serios și și-a câștigat seriviciul și cu el setul, cu 6-3.

Setul trei a fost unul în echilibru constant. La 5-3, Bianca Andreescu a avut o primă șansă de a servi pentru setul și meci.

Cele două jucătoarea s-au mai întâlnit o singură dată până acum, anul trecut, în întâlnirea de FedCup dintre România și Canada.  Begu s-a impus atunci cu 6-3 6-7(4) 6-2.