Monica Ungureanu, locul al doilea la Grand Prix-ul de judo de la Marrakech

Sportiva română Monica Ungureanu a ocupat locul al doilea la cat. 48 kg, vineri, în cadrul Grand Prix-ului de judo de la Marrakech (Maroc).

Ungureanu, medaliată cu bronz în 2017 la Europene, a trecut în primul tur de marocanca Najlae El-Khalifi, în optimi a învins-o pe Laura Martinez Abelenda (Spania), în sferturi a câştigat în faţa portughezei Catarina Costa, iar în semifinală a dispus de franţuzoaica Melanie Clement, pierzând finala cu Julia Figueroa (Spania).

Tot vineri, la cat. 57 kg, Loredana Ohâi a trecut în primul tur de o judoka din Hong Kong, Nok Lam Yeung, după care a pierdut la Sappho Coban (Germania), în timp ce Cleonia Rîciu a fost învinsă în primul tur de Julia Kowalczyk (Polonia).

La competiţie mai participă şase sportivi români, Ştefania Adelina Dobre (63 kg), Alexandru Raicu (73 kg), Vlad Vişan (81 kg), Luca Kunszabo, Daniel Matei (ambii la cat. 100 kg) şi Vlăduţ Simionescu (+100 kg).

La turneu participă 443 de judoka din 67 de ţări, 259 la masculin şi 184 la feminin, transmite Agerpres.