Bianca Andreescu, finală la Indian Wells (Foto. Video)

După o luptă epuizantă, Bianca Andreescu a câștigat în trei seturi meciul contra ucrainiencei Elina Svitolina, cu 6-3, 2-6, 6-4 și este în finala turneului de la Indian Wells.

Bianca Andreescu, cea mai tânără semifinalistă de la Indian Wells din 2009, a întâlnit-o în semfinalele pe competiției pe Elina Svitolina, din Ucraina, numărul 6 în clasamentul WTA.

Setul 1

Embed from Getty Images

A fost prima întâlnire dintre cele jucătoare și prima semifinală a unui turneu important pentru Bianca. Aceasta a început meciul cu prea multe emoții și i-a permis lui Svitolina să se distanțeze la 3-0.

Bianca profită de pauza dintre ghemnuri și revine schimbată în teren. Câștigă pe serviciul adversarei și apoi își construiește punctele inteligent și își câștigă serviciul. Se face 3-2 pentru Svitolina.

Jocul continuă cu Bianca Andreescu în control: 3-3, după un break și a urmat un moment psihologic important al ghemului, cu Bianca la serviciu. Cu ceva emoții, tânăra canadiană trece de acest moment și preia conducerea, 4-3, după ce a fost condusă cu 3-0.

Svitolina, depășită, cere ajutorul antrenorului său.

Dar nimic nu o poate scoate pe Bianca Andreescu din joc. Și, de-o manieră categorică, aceasta câștigă primul set, cu 6-3, după ce a fost condusă cu 3-0! Cu lovituri care țin lejer de top 10 WTA.

Setul 2

Bianca intră în setul 2 cu un ascedent moral, care în tenis îți poate fi prieten sau adversar. Maturitatea emoțională a tinerei de 18 ani este însă peste media de la această vârstă și sperăm că ea va gestiona cum trebuie euforia câștigării primului set.

Și setul 2 începe cu un break. Bianca are 1-0 și urmează la serviciu. Ghemul 2 e gestionat prost și Svitolina are trei mingii de break și profită de prima dintre ele pentru a egala la 1.

Bianca încearcă prea des mingi scurte și le greșește, așa că Svitolina își câștigă serviciul, nu fără ceva emoții. 2-1.

După schimburi de mingii intense, Svitolina reușește să câștige pe serviciul Biancăi și să se distanțeze la 3-1 în setul doi.

Bianca riscă prea mult în acest moment și, deși a avut șansa de a reveni în joc și să câștige pe serviciul adversarei, îi oferă Svitolinei șansa de a se distanța la 4-1.

E rândul ei să ceară să discute cu antrenorul său, Sylvain Bruneau. Starea de nervozitate persistă și odată cu ea greșelile.

Svitolina câștigă setul cu 6-2.

Un set pe care Bianca trebuie să-l uite. Iar diferența de scor nu este una care să reflecte cu adevărat prestația Biancăi din acest set.

Setul 3

Bianca începe setul trei cu un break și cu presiunea de a-și câștiga serviciul pentru a putea să o păstreze pe Svitolina sub presiune.

Și tânăra tenismeană își confirmă acest break și conduce cu 2-0, mutând presiunea de cealaltă parte a fileului.

La 2-1, Bianca servește și comite o dublă greșeală într-un moment prost al ghemului, oferindu-i Svitolinei șansa unui break. O primă minge e salvată și apoi cu o lovitură incredibilă de rever Bianca obține avantaj, pe care-l pierde mingea următoare, riscând, din nou, inutil. Ea se agață de orice minge și reușește în final să-și câștige serviciul: 3-1.

Meciul a depășit o oră și jumătate. S-a jucat extrem de intens, solicitant fizic și oboseala începe să-și facă simțită prezența.

Svitolina câștigă și reduce diferența la 3-2. Jucătoarea ucrainiană cere din nou sprijinul antrenorului său. Același lucru îl face și Bianca, ambele jucătoare simțind că este un moment important al jocului.

Antrenorului Svitolinei îi cere acesteia să se agațe, insistând asupra faptului că Bianca Andreescu este epuizată fizic și pe punctul de a pierde bătălia la acest capitol.

Svitolina are trei șanse de a câștiga pe serviciul Biancăi și a egala situația. Și reușește, în fața unei adversare care nu-și poate ascunde frustrarea.

În acest moment al jocului, uitându-ne pe statisticile meciului, cele două jucătoarea sunt aproape la egalitate în multe dintre elementele cheie ale meciului.

Bianca forțează și reușește un break puțin sperat, preluând din nou controlul meciului. În acest moment, oboseala și nervozitatea sunt principalele adversare ale Biancăi Andreescu. Câștigarea ghemului următor este vitală pentru economia meciului.

Și asta se întâmplă, miraculos, pentru că Bianca era condusă cu 40-0, scor de la care a revenit și conduce cu 5-3 în decisiv.

Svitolina se agață de orice minge și are șansa de a reduce din diferență. De la două mingi de meci pentru ucrainiancă, se ajunge la scor egal și minge de ghem, set și meci pentru Bianca Andreescu, ratată la milimetru de aceasta.

Crampele par a-i da târcoale Biancăi Andreescu, care greșește absolut incredibil și îi permite Svitolinei să revină în meci. 5-4 pentru canadianca cu origini românești.

Un adevărat thriller ultimul serviciu al Biancăi, care a ridicat pulsul tuturor. Dar totul e bine când se termină cu bine.

Bianca Andreescu a jucat, până la această semifinală 29 de meciuri în acest an și a câștigat 26. În clasamentul WTA care va fi dat publicității luni, Bianca va face un salt de 26 de poziții pentru a fi pe locul 33.

Andreescu a câștigat puțin peste 135.000$ în premii în acest an. Pentru parcursul de la Indian Wells ea va încasa 354.000 de dolari. După meciul din această seară, această sumă crește până la 686.000$.