Bianca Andreescu, „greu de ucis”. În turul doi la Miami, după un meci nebun cu Begu

Bianca Andreescu a trecut în cel de-al doilea tur al turneului de la Miami, după ce a învins-o, în trei seturi de românca Irina-Camelia Begu.

A fost un meci nebun.

Oboseala acumulată în acest debut de an părea că își spune cuvântul și Bianca Andreescu a cedat relativ ușor primul set 4-6.

Setul a doilea a început tot sub dominația româncei, Bianca Andreescu părând depășită de situație. Exact când toată lumea se pregătea să anunțe victoria lui Begu, Andreescu a început să câștige game după game.

De la 5-1 pentru Irina Begu în setul doi, scorul a ajuns 6-5 pentru Bianca Andreescu. În tie-breakul care a urmat, Bianca s-a impus categoric, cu 7-2.

În setul trei, Irina-Camelia Begu a cedat mental și a fost o formalitate pentru Bianca să câștige, cu 6-2, în fața unei adversare căruia nu-i venea să creadă că retrăiește experiența de la Indian Wells.

Bianca Andreescu a câștigat duminica trecută finala turneului de la Indian Wells. Este cea mai tânără câștigătoare a acestui turneu, după Serena Williams, în 1999. Atunci Serena avea 18 ani.

A fost cel de-al treilea meci dintre cele două sportive. Ele s-au întâlnit ultima dată în primul tur al turneului de la Indian Wells. Atunci Bianca Andreescu s-a impus în trei seturi 6-7, 6-3, 6-3 după două ore și 23 de minute de joc.