A făcut-o din nou! Bianca trece de Angelique Kerber la Miami

Finala epică de la Indian Wells vă este încă proaspătă în minte? Amatorii tenisului au avut parte de o reeditate a acesteia în turul trei al turneului WTA de la Miami.

Și Bianca Andreescu a învins-o din nou, pentru a doua oară într-o săptămână, pe Angelique Kerber cu 6-4, 4-6, 6-1.

Embed from Getty Images

Bianca Andreescu a întâlnit-o din nou pe Angelique Kerber.

Întâlnirea dintre cele două în această fază a competiției a fost posibilă pentru că tabloul final a fost făcut înainte de clasamentul WTA de lunea trecută, clasament în care Bianca Andreescu a urcat pe locul  24.

În primul set al acestei întâlniri, Kerber a început cu un break și apoi s-a distanțat la 2-0, după ce și-a câștigat serviciul.

Bianca a oferit din nou un evantai larg de lovituri, cum ar fi cel prezentat în clipul de mai jos.

Bianca a reintrat în meci ușor, ușor și a egalat la 2. Cele două jucătoare și-au păstrat serviciul până la 5-4 pentru Andreescu. A urmat Kerber la serviciu și tânăra canadiană a reușit să-și păstreze calmul, să-și creeze oportunități și să profite de el. Break, e 6-4 și Bianca Andreescu câștigă primul set.

De notat în acest set și că, la scorul de 4-3 pentru Andreescu, aceasta a avut parte de o pauză medicală, acuzând dureri la umărul drept. Această problemă poate fi unul din factorii care vor conta în economia acestei partide. Kerber a profitat pentru o discuție cu antrenorul său.

Bianca Andreescu a câștigat nouă meciuri consecutive până acum. Dacă va câștiga în seara aceasta, ea se va alătura Petrei Kvitova și Belindei Bencic, singurele jucătoare care au în acest sezon peste nouă victorii.

Setul doi începe bizar, cu Bianca Andreescu obținând rapid un break și distanțându-se la 2-0. Kerber răspunde cu un break, dar Andreescu persistă și câștigă din nou pe serviciul adersarei sale. E 3-1 pentru canadiancă.

Andreescu reușește să-și păstreze serviciul, duce scorul la 4-1 în setul doi și tot ce are de făcut acum este doar să-și păstreze calmul și să câștige acest meci.

Bianca a avut șansa de a se distanța la 5-2, dar și-a pierdut, in extremis, serviciul oferindu-i experimentatei sale adversare șansa de a reveni în meci. 4-3, Kerber a urmat la serviciu și a egalat.

Între timp, Bianca a discutat cu antrenorul său Silvain Bruneau.

E rândul lui Kerber să-și construiască o revenire spectaculoasă și să câștige setul cu 6-4, revenind în joc după ce Bianca Andreescu a condus cu 4-1. E vremea setului 3.

Setul trei a început cu o Bianca Andreescu decisă care a nu mai lăsat nicio speranță adversarei sale. 6-1 și victorie pentru Bianca.

În tenis, niciun meci nu seamănă cu altul. Fiecare oraș are condițiile sale meteo diferite, fiecare stadion e altfel, publicul diferă. Așteptările înaintea acestui meci nu erau pentru o favorită clară ci doar pentru un meci echilibrat și disputat.