Simona Halep, calificare simplă în sferturi de finală la Miami

Simona Halep și-a asigurat prezența în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Miami.

Halep a învins-o pe Venus Williams în două seturi (6-3, 6-3) într-un meci fără istorie.

În primul tur la Miami, Halep a avut nevoie de două seturi (6-1, 6-3) să treacă de Townsend, locul 96 în clasamentul WTA.

Pentru a se califica în optimi însă, românca s-a întrebuințat serios: aproape trei ore pentru a trece de slovena Polona Hercog, locul 93 în clasamentul WTA, în trei seturi 5-7, 7-6, 6-2 și a fost la un pas să piardă setul doi și meciul.

Deși venea după un meci lung, Halep a jucat la nivelul său normal în fața lui Venus. Românca a câștigat primul set cu 6-3, începând setul câștigând pe serviciul adversarei sale.

Simona a oferit un joc bun, care nu a lăsat prea multe șanse adversarei sale.

Ultima dată când Halep a fost învinsă de Venus Williams a fost în 2013, la Tokyo. O eternitate în tenis. De atunci, cele două jucătoare s-au mai întâlnit de trei ori, toate meciurile fiind câștigate de româncă.

Setul doi a început tot sub dominația de necontestat a Simonei Halep, care a câștigat de două ori pe serviciul adversarei sale și s-a distanțat la 4-1.

Venus Williams a încercat să revină în meci, dar Simona Halep a jucat excelent azi și s-a impus rapid și în cel de-al doilea set.