Simona Halep e în semifinale la Miami, după un al doilea set nebun

Românca e la un meci distanță de revenirea pe primul loc în clasamentul WTA

Simona Halep este în semfinalele turneului de tenis de la Miami, în stilul său caracteristic, purtându-și fanii de la agonie la extaz.

Embed from Getty Images

Simona Halep a întâlnit-o în sferturile de finală ale turneului de la Miami pe chinezoiaca Wang Qiang, 27 de ani,numărul 18 în clasamentul WTA. Halep s-a impus cu 6-4, 7-5, după un al doilea set nebun, așa cum veți putea vedea mai jos.

Halep este în cursa pentru a reveni pe prima poziției în clasamentul WTA, singura jucătoare care poate face asta după acest turneu. Pentru a redeveni cea mai bună jucătoare din lume, Halep trebuie să se califice în finala competiției și primul pas era să treacă de Wang Qiang.

Primul set a fost câștigat de româncă cu 6-4, dar setul putea fi încheiat mult mai repede și la un scor mult în favoarea româncei care a avut un joc bun.

A fost cea de-a doua întâlnire dintre cele două jucătoare, precedenta având loc anul trecut la Indian Wells. Atunci Halep a câștigat cu 7-5, 6-1.

Setul doi părea a fi unul de uitat pentru Simona Halep. Cu un joc care nu a mai semănat deloc cu cel din primul set, cu multă nervozitate și deci cu greșeli.

Simona a început cu un break, dar apoi a pierdut pe bandă rulantă, lăsând-o incredulă pe adversa sa în fața unui 5-1 și servind pentru set.

A fost ca un duș rece pentru româncă care a reînceput să joace și a dus scorul la 5-4, servind pentru 5-5. Dar nu a fost ușor. Chinezoaica a avut două mingi de break, dar Halep s-a ținut tare și a revenit reușind să câștige și să egaleze, într-o manieră à la Bianca Andreescu.

Wang Qiang e total depășită de situație și Simona face break și servește pentru meci, într-un set nebun. E 7-5 pentru româncă care e în semifinale.