Karate. Trei sportivi antrenați de Alexandru Sorin, selecționați în lotul național al Canadei

Trei dintre sportivi antrenați de sensei Alexandru Sorin  la clubul de karate AKAS din Montreal au obținut medalii la campionatele canadiene de juniori care au avut loc între  3 și 5 mai în Edmonton, Alberta.

Peter Ihaza a obținut medalie de bronz (kumite, +84 kg), David Ihaza, medalie de argint (kumite, +55 kg) și Angelia Gradea aur (kumite, -47 kg). Categoria la care a concurat Angelia Gradea a fost una dintre cele mai disputate din cadrul competiției, cu peste 20 de atleți înscriși.

Toți trei au fost selecționați în lotul național de juniori al Canadei.

Echipa Quebecului a fost cea mai puternică la această competiție. Sportivii din această provincie au obținut 54 de medalii (22 aur, 20 argint, 12 bronz). Pe locul doi au fost sportivii din Columbia Britanică (42 de medalii) și pe trei cei din Ontario (35 de medalii).

Pe lângă clubul AKAS, sensei Alexandru Sorin este și antrenor pentru lotul provinciei Quebec și antrenor pentru Karate Canada.