Simona Halep, în finală la Madrid (galerie foto)

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Madrid, după ce a trecut de elvențianca Belinda Bencic.

Simona a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de adversara ei (care în sferturi o eliminase pe numărul 1, Naomi Osaka). În final, Simona s-a impus cu 6-2, 6-7, 6-0. după aproape două ore de joc.

Embed from Getty Images

Halep, care va reveni pe primul loc în lume dacă va cuceri trofeul, a obţinut o victorie muncită, după aproape două ore de joc (1 h 57 min). Românca a jucat foarte bine în primul set, a scăzut nivelul în actul secund, în care a fost mai puţin inspirată, iar Bencic a avut şi şansă în câteva rânduri, iar în decisiv nu i-a lăsat nicio şansă adversarei.

Halep a început excelent şi a condus cu 2-0, dar Bencic a revenit şi a egalat (2-2). A urmat un nou break al româncei, care s-a desprins la 4-2, apoi a câştigat din nou pe serviciul adversarei şi a încheiat cu 6-2.

Simona Halep a început cu dreptul şi setul al doilea, reuşind break-ul, dar Bencic a revenit şi a luat trei ghemuri la rând. Halep nu a cedat şi a reuşit egalarea, 3-3, iar apoi s-a mers cu serviciul până în tiebreak, după ce Bencic a ratat o minge de set la 6-5. Elveţianca a dominat tiebreak-ul şi s-a impus clar, cu 7-2.

Actul decisiv a fost unul fără istoric, practic, Bencic câştigând doar 12 puncte, doar patru pe serviciul Simonei, care a fost la parametri mai ridicaţi decât în primele două seturi.

Halep, campioană la Madrid în 2016 şi 2017, a avut un as şi două duble greşeli, iar Bencic 2 aşi şi 4 duble greşeli. Românca a fost superioară la primul serviciu pus în teren (71%-61%), cât şi la punctele cu ambele servicii (63%-47%, respectiv 48%-47%). Bencic a avut doar un winner mai mult, 30-29, dar a făcut mai multe erori neforţate, 33-23.

Simona Halep a egalat situaţia în meciurile directe, 2-2, după ce Bencic s-a impus în finala de la Toronto, în 2015, cu 7-6 (5), 6-7 (4), 3-0 (abandon Halep), şi anul acesta în sferturi la Dubai, cu 4-6, 6-4, 6-2. Prima victorie a constănţencei datând din 2014, de la Wimbledon, 6-4, 6-1, în turul al treilea.

Românca şi-a asigurat, prin calificarea în finală, un cec de 608.700 euro şi 650 de puncte WTA. În ultimul act, sâmbătă, Halep o va înfrunta pe câştigătoarea dintre americanca Sloane Stephens (8 WTA) şi olandeza Kiki Bertens (7 WTA), scrie Agerpres.